|
Newsletter Odboru výzkumu 1/2020
4. 2. 2020, 13:49
|
For English version of the newsletter click here.
|
|
Werner a Demo přednesli své public lectures
Kandidáti na MUNI Award in Science and Humanities přednesli své public lectures. Norbert Werner na téma z astrofyziky, Gabriel Demo ze strukturní biologie.
Norbert Werner vystoupil jako první s přednáškou nazvanou Building Up Space-based High-Energy Astrophysics. Zdůraznil, že právě v Brně jsou ideální podmínky pro rozvoj této oblasti výzkumu, včetně dalších možností aplikace a dosahu. Werner vede výzkumnou skupinu na Eötvös Loránd University v Maďarsku a také působí na School of Science na Hirošimské univerzitě v Japonsku. Zabývá se především horkými atmosférami galaxií, černými dírami a použitím nano-satelitů v astrofyzice.
Gabriel Demo následoval se svou přednášku na téma Crosstalk between Transcription and Translation. Po návratu ze Spojených států, kde strávil 5 let jako postdoktorandský výzkumný pracovník, se stal vedoucím nové výzkumné skupiny na CEITEC MU. Demo se zabývá bakteriálními infekcemi, kontrolou translace a biologií RNA a plánuje zřídit interdisciplinární výzkumný tým, který se zaměří na analýzu transkripčně-translačního aparátu v bakteriích a buňkách infikovaných virem.
|
|
|
Po návštěvě Masarykovy univerzity členové Mezinárodní vědecké rady (ISAB) navrhli svá strategická doporučení pro nadcházející období. V závěrečné zprávě se věnují především kvalitě doktorského studia, mezinárodním žebříčkům, prezentaci značky MUNI a univerzitnímu financování.
|
|
|
|
Kráľ získal titul Americké matematické společnosti
Prestižní ocenění Americké matematické společnosti (AMS) získal informatik Daniel Kráľ za svůj podíl na rozvoji extremální kombinatoriky a teorie grafů a za služby profesi. Kráľ obdržel dva ERC granty. Na Fakultu informatiky MU nastoupil jako profesor v roce 2018 díky grantu MUNI Award. Předtím působil jako profesor matematiky a informatiky na University of Warwick.
|
|
|
|
Studiu faktorů ovlivňujících lidské zdraví se v nově vzniklé unikátní živé laboratoři bude věnovat centrum RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Cílem projektu CETOCOEN Excellence je vytvořit dostatečnou kapacitu pro výzkum faktorů, které stojí za rostoucím výskytem chronických onemocnění a poruch.
|
|
|
Kurz FRESHERS nahrazuje kurz PREFEKT, který byl nabízen studentům doktorského studia a pracovníkům ve výzkumu a vývoji na Masarykově univerzitě od roku 2013 do roku 2019.
FRESHERS je cyklem přednášek určen primárně studentům Ph.D. studia, které se zaobírají tématy, se kterými se Ph.D. studenti a mladí, začínající vědci při budování své vědecké kariéry setkávají. Cílem kurzu je získat obecný přehled o možnostech zahraničních výjezdů v rámci Ph.D. studia, přípravě a financování výzkumných projektů, publikační etice, komunikaci vědy a propagaci výsledků výzkumu, duševním vlastnictví atd. Pomocí těchto přednášek by se měly posílit schopnosti a dovednosti mladých vědců, aby se lépe integrovali do národních a mezinárodních projektů a výzkumných struktur.
Na přednášky FRESHERS navazuje cyklus 8 workshopů, prohlubujících znalosti probírané problematiky z přednášek. Workshopy FRESHERS budou realizovány prostřednictvím projektu Interní grantová agentura Masarykovy univerzity (IGA MU), v rámci kterého si pak budou moci Ph.D. studenti požádat o studentský grant. Detailní informace k workshopům naleznete zde.
|
|
|
|
Otevřené výzvy
TA ČR – TREND, podprogram 2 – Nováčci
- 4. prosince 2019 byla vyhlášena 2. VS v programu TREND. Program je zaměřen na nastartování vlastních výzkumných a vývojových aktivit podniků ve spolupráci s výzkumnými organizacemi.
- Podrobnější informace včetně předběžných parametrů soutěže naleznete zde.
TA ČR – KAPPA
- Soutěžní lhůta od 21. listopadu 2019 do 27. února 2020. Program není oborově omezený a je zaměřen na spolupráci subjektů z Česka s partnery z Norska, Islandu a Lichtenštejnska.
- Podrobnější informace včetně parametrů soutěže naleznete zde.
TA ČR – 2. veřejná soutěž Prostředí pro život – podprogram 3
- Soutěžní lhůta od 28. listopadu 2019 do 19. února 2020. Program je zaměřen na podporu systémových a komplexních environmentálních řešení.
- Podrobnější informace včetně předběžných parametrů soutěže naleznete zde.
TA ČR – ERA-MIN 2 (cofundová výzva*)
- Soutěžní lhůta od 28. listopadu 2019 do 12. března 2020. Program je zaměřen na podporu projektů v oblasti neenergetických nezemědělských surovin.
- Podrobnější informace včetně předběžných parametrů soutěže naleznete zde.
TA ČR – CHIST-ERA IV (cofundová výzva*)
- Soutěžní lhůta: od 1. prosince 2019 do 14. února 2020. Program je zaměřen na oblast ICT.
- Podrobnější informace včetně předběžných parametrů soutěže naleznete zde.
GA ČR – švýcarsko-česká „LA“ výzva (na principu „Lead Agency“)
- Soutěžní lhůta od 14. ledna 2020 do 1. dubna 2020. Výzva je zaměřena na mezinárodní spolupráci ve všech oblastech základního výzkumu.
- Podrobnější informace včetně předběžných parametrů soutěže naleznete zde.
MŠMT – Pre-clinical research to develop effective therapies for rare diseases
- Termín pro předložení předběžných návrhů projektů – „Pre-proposals“– je stanovený na 18. února 2020 do 17:00 (jedná se o výzvu v rámci iniciativy v oblasti vzácných onemocnění v rámci ERA-Net for Research Programmes on Rare Diseases).
- Kompletní znění této výzvy, další informace na webu MŠMT.
MŠMT – Prevention of unhealthy weight gain and obesity during crucial phases throughout the lifespan (PREPHOBES)
- Termín pro předložení předběžných návrhů projektů – „Pre-proposals“– je stanovený na 3. dubna 2020 do 17:00 (jedná se o výzvu v rámci iniciativy Společného programování „Zdravá výživa pro zdravý život“ (JPI HDHL).
- Kompletní znění této výzvy, další informace na webu MŠMT.
H2020
Plánované výzvy
TA ČR – národní a rezortní programy
- Harmonogram soutěží na rok 2020 je k dispozici zde.
TA ČR – AquaticPollutants (cofundová výzva*)
- Soutěžní lhůta: od 17. února 2020 do 16. dubna 2020. Program je zaměřen na výzkum rizik zapříčiněných znečištěním a patogeny ve vodních zdrojích, kterým je vystaveno lidské zdraví, stejně tak jako životní prostředí.
- Podrobnější informace včetně předběžných parametrů soutěže naleznete zde.
*seznam zemí zapojených do jednotlivých cofundových výzev zde
Ukončené výzvy
TA ČR – program Théta
Dne 19. prosince byla ukončena soutěžní lhůta pro přijetí návrhů do soutěže programu Théta. MU podala celkem 2 návrhy (jeden z FI a druhý z FSS). Výsledky soutěže budou zveřejněny v červnu 2020.
Získané granty
TA ČR – TREND, podprogram 1 – Technologičtí lídři
V prosinci byly vyhlášeny výsledky soutěže a MU získala 2 ze 6 podaných projektů. Jeden projekt bude realizovaný na PřF a druhý na FI. Více informací o všech podpořených projektech zde.
GAMU – projekty v kategorii C (Program rektora – Podpora vynikajících diplomových prací)
Vítězné projekty najdete na stránkách GAMU.
Ministerstvo kultury / NAKI
Masarykova univerzita podala do soutěže 7 návrhů projektů, 3 z nich byly vybrány k podpoře. Kompletní výsledky soutěže jsou k dispozici na stránkách poskytovatele.
|
|
Plánované akce RMU
|
st 26. 2. 2020
H2020 MSCA IF pro supervizory
Setkání seznámí s příležitostmi, které nabízí individuální stipendia Marie Skłodowska-Curie. Tento program umožňuje financování postdoktorandů přicházejících ze zahraničí. V rámci mobility do zemí mimo Evropu program rovněž financuje jeden rok povinné fáze návratu zpět do EU. Termín uzávěrky je až v září, ale nyní je vhodné začít hledat nebo identifikovat potenciální přicházející uchazeče a povzbudit mladé výzkumné pracovníky na MU, aby hledali hostitele a supervizory v zahraničí. Více informací s možností registrace naleznete zde.
|
čt 27. 2. 2020
Odbor výzkumu RMU ve spolupráci s Czexpats in Science pořádá workshop pro Ph.D. školitele z MU na Rektorátu MU. Účastníci budou diskutovat o doktorskému studiu na MU, dozvědí se informace k nově připravovaným rozvojovým aktivitám pro doktorandy a odnesou si zajímavé podněty z dobré praxe na zahraničních institucích. Debata bude vedena v českém jazyce (organizátoři do budoucna plánují opakování workshopu v angličtině).
|
út 10. 3. 2020
Funding Landscapes
Představení systému financování výzkumu, grantových programů a grantových poskytovatelů. Více informací s možností registrace naleznete zde.
|
st 11. 3. 2020
How to Write a Competitive Proposal?
Připravujeme dva navazující semináře zaměřené na formování grantové strategie a přípravu návrhů projektu do mezinárodních výzev. V rámci prvního dne budou představeny systémy financování výzkumu, grantové programy a poskytovatelé dotací, včetně jejich relevance v různých fázích kariéry a komplementarita pro budování úspěšného a dobře finančně zajištěného výzkumného týmu. Druhý den se budeme věnovat hlavním zásadám přípravy konkurenceschopného návrhu se zvláštním zřetelem na evropské konsorciální projekty. Více informací s možností registrace naleznete zde.
|
st 18. 3. 2020
Applied Research Funding Landscapes
Seminář se zaměřuje na představení různých národních programů Technologické agentury ČR a ministerstev. Zjistíte, jaké programy vyhovují konkrétním potřebám, kde potřebujete partnery ze soukromého sektoru, jaké spolufinancování je třeba, zda existují omezení týkající se vědecké oblasti atd. Představíme také příležitosti k financování aplikovaného výzkumu v programu Horizont 2020. Více informací s možností registrace naleznete zde.
|
|
|
Tipy na další události
|
čt 13. 2. 2020
Funding v oblastech KULTURA - MEDIA - ICT
Kancelář Kreativní Evropa pořádá ve spolupráci s Technologickým centrem AV ČR (Horizont 2020), Domem zahraniční spolupráce (Erasmus+), Ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími organizacemi seminář zaměřený na příležitosti pro financování inovativních kulturních projektů (nejen) z programů Evropské komise. Více informací naleznete zde.
|
st 19. – čt 20. 2. 2020
Workshop a diskuzní fórum pro projektové manažery podporující žadatele o granty ERC a MSCA
Technologické centrum Akademie věd ČR pořádá workshop a diskuzní fórum pro projektové manažery podporující žadatele o granty Evropské výzkumné rady a Akce Marie Skłodowska-Curie. Více k akci se dozvíte zde.
|
st 11. 3. 2020
Národní informační den k MSCA
Národní informační den k akcím Marie Skłodowska-Curie se letos uskuteční dne 11. března 2020 v prostorách Akademie věd České republiky (Národní 3, Praha 1). Více k akci se dozvíte zde.
|
|
|
Zajímavé odkazy a informace
|
|
Cena ministra zdravotnictví za 2019
Na konci prosince ocenil ministr zdravotnictví nejlepší projekty řešené pod Agenturou pro zdravotnický výzkum. Mezi oceněnými byl také Pavel Krejčí (LF MU). Podrobnější informace jsou k dispozici zde a dále v Magazínu M.
Informace TC AV ČR
- Kurz Jak na Horizont 2020/ Horizont Evropa? – zde
- MODUL 1: Jak připravit výzkumný projekt pro H2020
- MODUL 2: Příprava rozpočtu a reportování v projektech H2020
- MODUL 3: Duševní vlastnictví, smluvní vztahy
- MODUL 4: Nástroje H2020 pro firmy
- MODUL 5: Workshop pro žadatele o ERC Starting/Consolidator granty (ERC StG a CoG)
- MODUL 5: Workshop pro žadatele o individuální granty Marie Skłodowska-Curie (MSCA IF)
- MODUL 6: Koordinace projektů H2020
- MODUL 7: Komunikace, šíření a využití výsledků v projektech H2020
- Základy účetnictví pro projektové manažery – zde
- Finanční aspekty programu Horizont 2020 - zde
- Další akce finančních a právních NCP - zde
|
|
|
Tento newsletter vydává Odbor výzkumu RMU. Všechna čísla jsou dostupná na stránkách Odboru výzkumu. Náměty a připomínky k newsletteru můžete posílat Evě Nagyové.
Náš tým a kontakty
|
|
|