TIM Master Class / VIDEOGRAM 109: Radim Labuda & Milena Bartlová
-
1. prosince 2021
19:00 – 20:30 - online (ZOOM)
Metafora ostrova, ostrov metafory
Disertační projekt Radima Labudy shrnuje dosavadních pět let (2016–2021) jeho působení v pražském kolektivu Punctum a představuje projekt kulturního prostoru jako kolektivní a komunitní práci v oblasti kultury, se zaměřením především na hudbu menšinových žánrů. Písemná část disertační práce rozvíjí autorovu vlastní nízkou transdiciplinární teorii míchanou z divoké směsice zahrnující bioseiotiku, antropologii, poststrukturalismus, spekulativní realismus nebo ekofeministické perspektivy. V duchu posthumanistické teorie uvažuje v termínech vztahů, výměn, procesů a spekter, než ve statických identitách, klasifikacích a dichotomických rozdělení. Hudba je zde uvažovaná jako rituál, jež nese prastaré formy vázané na biologickou podstatu člověka. Autor jakožto umělec v post-praxi přehodnocuje mnohé předpoklady uměleckého světa, jež rutinně považujeme za samozřejmé ve prospěch přímé komunikace s publikem. Celou práci rámuje naše situovanost na planetě devastované pokračující antropogenní zmenou klimatu, jejíž účinky nenechají nedotknutou ani zónu umění. Projekt bude představen v konverzaci s konzultantkou projektu, prof. Milenou Bartlovou.
Radim Labuda
Radim Labuda vystudoval AVU v Praze, v roce 2008 se stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Disertační práci vypracovanou pod vedením Davida Kořínka obhájil v září 2021 na UMPRUM v Praze.
Milena Bartlová
Milena Bartlová je historička umění a přednáší dějiny umění na UMPRUM. V říjnu 2021 se stala laureátkou Ceny Věry Jirousové za dlouholetou kritickou, publicistickou a teoretickou činnost.
Přednáška je součástí online předmětu na FF MU – TIM Master Class vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivních médií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a také součástí předmětu Videogram na FaVU VUT pod záštitou Kabinetu audiovizuálních technologií. Další program na www.videogram.favu.vut.cz.
Sdílení události