TIM Master Class: Rytmus a vnímání
-
28. března 2023
18:00 – 20:00 - posluchárna N41, Janáčkovo nám. 2a, Brno / online (MS Teams)
Jaké jsou podoby vizuálního rytmu? Ve fotografii se bavíme například o rytmu pohybu oka po snímku. Rytmus nemusí být vůbec pravidelný a zásadně ovlivňuje například naše vnímání času. Účelem rytmu je vytvářet ve fotce tempo, které ovlivňuje jak snímek vnímáme. Mezi další příklady vizuálního rytmu můžeme zařadit třeba specifické seskupení lidí nebo objektů ve snímku. Zároveň můžeme rytmus nacházet i v mnohem širší škále témat. Rytmus je samozřejmě i ve zvucích kolem nás nebo třeba v uspořádání městských staveb, jejich oken a vzorů na fasádě. Každý fotograf má svůj rytmus v mačkání spouště na foťáku.
Rytmus je jedním ze stěžejních prvků fotografie. V rámci přednášky si objasníme jakým způsobem různé druhy rytmu ovlivňují naše emoce a jakým způsobem s ním můžeme pracovat ve vlastní prospěch.
David Gaberle se věnuje fotografii od roku 2012. O tři roky později dostudoval antropologii na University College London a stal se ambasadorem společnosti Fujifilm. V roce 2017 vydal u uměleckého nakladelství Kant svou první fotoknihu Metropolight. Kromě pozornosti zahraničních médií jako je britský The Guardian nebo španělský El País se kniha objevila i v mnoha českých médiích včetně titulní strany časopisu FOTO.
V roce 2018 navazovala na knihu městských fotografií zakázka od Institutu Plánování Prahy a s tím spojená Davidova první sólo výstava v prostorech Centra Architektury a Městského Plánování (CAMP). Ve stejné době David začal pořádat fotografické workshopy u nás i v zahraničí. O rok později získal za fotožurnalistický projekt projekt Nejsi Sám pro Aktuálně novinářskou cenu Open Society Fund.
V posledních dvou letech David nahrává podcasty s osobnostmi české fotografie a věnuje se hudbě. Jeho poslední půlroční výstava v roce 2022 v London Czech Center poprvé kombinovala jeho fotografickou i hudební tvorbu.
Načítám mapu…
Sdílení události