Mgr. Lucie Škarková, Ph.D.
odborná asistentka – Katedra pedagogiky
korespondenční adresa:
Poříčí 623/7, 603 00 Brno
kancelář: bud. D/3021
Poříčí 538/31
603 00 Brno
telefon: | 549 49 3591 |
---|---|
e‑mail: |
sociální a akademické sítě: |
---|
Životopis
- Identifikace osoby
- Lucie Škarková, narozena 26.10.1981 v Pelhřimově, vdaná, děti (David 2007* a Elen 2008*)
- Pracoviště
- Katedra pedagogiky PdF MU
- Funkce na pracovišti
- odborná asistentka
- Vzdělání a akademická kvalifikace
- 2017: doktorské studium oboru Pedagogika, Ph.D., Ústav pedagogických věd FF MU'
' 2005: magisterské studium oboru Pedagogika, Mgr., Ústav pedagogických věd FF MU'
' 2003: bakalářské studium oboru Sociální pedagogika a poradenství, Bc., Ústav pedagogických věd FF MU'
' 2000: Gymnázium v Pelhřimově'
'
- 2017: doktorské studium oboru Pedagogika, Ph.D., Ústav pedagogických věd FF MU'
- Přehled zaměstnání
- 2014: Pedagogická fakulta MU, odborná asistentka'
' 2013-2014: Filozofická fakulta MU, studijní referentka'
' 2010-2013: Ústav pedagogických věd FF MU, Centrum inovace andragogických studií, koordinátorka kurikula'
' 2008-2009: Ústav pedagogických věd FF MU, odborná pracovnice'
' 2005-2007: Psychologický ústav FF MU, Akademické centrum poradenství a supervize, odborná pracovnice'
'
- 2014: Pedagogická fakulta MU, odborná asistentka'
- Pedagogická činnost
- 2014-dosud '
' Sebezkušenostní příprava na profesi'
' Asistentská praxe-asistent pedagoga'
' Pedagogická komunikace'
' Teorie a metodika výchovy'
' Pedagogika'
' Komunikační dovednosti'
' Seminář k alternativní pedagogice'
' Seminář k učitelské praxi'
' Lektorské minimum'
'
- 2014-dosud '
- Vědeckovýzkumná činnost
- 2023-dosud Edustories, projekt TAČR '
' 2023-2024 Mapa profesního rozvoje studentů učitelství Projekt je podpořen Otevřeno, z. s. a nadačním fondem ABAKUS '
' 2020-2022 Narativní identity aktérů ve vzdělávání na soukromých alternativních školách (2020-2022) GA20-12828S '
' 2016-2018 Strategie řízení třídy u studentů učitelství a zkušených učitelů (jejich cvičných učitelů) na druhém stupni základní školy (2016-2018)GAČR'
' 2013-2014 Mezigenerační učení v různých sociálních prostředích (2013-2016) GAČR, Grantová agentura České republiky'
' 2012 Realizace případové studie procesů mentoringu učitelů na vybrané základní škole (interní projekt FF MU)'
' 2008-2009 Málotřídní školy v České republice: analýza současného stavu a potenciálů jejich rozvoje (2007), Grantová agentura České republiky'
'
- 2023-dosud Edustories, projekt TAČR '
- Akademické stáže, studijní nebo pracovní pobyty
- 2024 USN Drammen Norsko. Téma: Rozvoj kompetence k podnikavosti a Edustories.'
' 2023 Marnix Academie (Marnix Academie), Utrecht, stát pobytu: Nizozemské království, téma: reflexe učitelské praxe, spolupráce a vzdělávání mentorů (provázejících učitelů) '
' 2022 Nizozemské království - DENISE International school of Esprit Scholen Group, Amsterdam, Nizozemsko PROJEKT:CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_068/0016170 Zkvalitnění a Inovace Přípravy budoucích učitelů na MUNI '
' - 29. 10. 2024 – 31. 10. 2024: University of South Eastern Norway, Drammen, NOR
- Spolupráce při společně vyučovaném kurzu v rámci Educ. Výuka workshopů k rozvoji podnikavosti akademických pracovníků a studujících, workshop o digitální platformě Edustories.
- 23. 5. 2023 – 25. 5. 2023: Marnix Academie, Utrecht, Erasmus+, NLD
- 3. 10. 2022 – 7. 10. 2022: Ostatní, NLD
- HOSTITELSKÁ ORGANIZACE:DENISE International school of Esprit Scholen Group, Amsterdam, Nizozemsko PROJEKT:CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_068/0016170 Zkvalitnění a Inovace Přípravy budoucích učitelů na MUNI
- 30. 9. 2019 – 2. 10. 2019: JAMK University of Applied Sciences, Jyväskylä, FIN
- Cíl studijního záměru: sdílení praxe v rozvoji kompetence k podnikavosti u pedagogických pracovníků, výměna zkušeností s realizací vzdělávacích příležitostí k rozvoji kompetence k podnikavosti u vysokoškolských studentů aj.
- 19. 11. 2018 – 21. 11. 2018: Bishop Grosseteste University, Lincoln, GBR
- The issue was about Entrepreneurship and the way to developing the Entrepreneurial competency in the pre-gradual study program.
- 8. 5. 2017 – 13. 5. 2017: University of Madeira, Funchal, Madeira, PRT
- V průběhu pobytu jsem vedla semináře a diskutovala s kolegy k tématu dalšího vzdělávání učitelů z praxe podporujících studenty učitelství. Součástí byly návštěvy škol a diskuse ke kritériím kvality učitelské praxe studentů učitelství. Semináře: Mentoring as a support continuing professional development of teachers in primary school; Teachers in the role of mentors professional development in school as a part of professional learning community.
- 2024 USN Drammen Norsko. Téma: Rozvoj kompetence k podnikavosti a Edustories.'
- Univerzitní aktivity
- 2014-dosud: členka redakční rady odborného časopisu Komenský 2019 - členka společné programové rady studijních programů Výchova ke zdraví se zaměřením na vzdělávání Učitelství výchovy ke zdraví pro základní škol
- Mimouniverzitní aktivity
- členství v České asociaci pedagogického výzkumu (ČAPV)'
' členství v České asociaci mentoringu ve vzdělávání (ČAMV)
- členství v České asociaci pedagogického výzkumu (ČAPV)'
- Ocenění vědeckou komunitou
- květen 2024: Cena rektora Masarykovy univerzity za inovace ve výuce
- Vybrané publikace
- ŠKARKOVÁ, Lucie a Jana KRATOCHVÍLOVÁ. Jakou školou jsme: newsletter jako nástroj utváření identity školy. Orbis Scholae. Praha: Karolinum, 2023, roč. 17, č. 1, s. 111-129. ISSN 1802-4637. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.14712/23363177.2023.3. URL info
- RÝPAROVÁ, Zora, Eliška BAŘINA BAROCHOVÁ, Lucie ŠKARKOVÁ a Helena TOVÁRKOVÁ. Pomáháme spolu mimo školu - Příručka dobré praxe. 2022. Příručka 2.část. Příručka 1. část. info
- ŠKARKOVÁ, Lucie. Kudy tudy cesta k podnikavosti? In Podnikavá konference: Jak na nápady a příležitosti. 2021. Prezentace na konferenci v Brně, 10. 6. 2021. info
- ŠKARKOVÁ, Lucie. Pomáháme spolu mimo školu. Komenský. Brno: Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, 2021, roč. 145, č. 3, s. 30-34. ISSN 0323-0449. Reportáž v Komenském, odborný časopis pro učitele základních škol. info
- VLČKOVÁ, Kateřina, Kateřina LOJDOVÁ, Josef LUKAS, Jan MAREŠ, Lucie ŠKARKOVÁ, Tomáš KOHOUTEK, Petr KVĚTON a Stanislav JEŽEK. Řízení třídy: studenti učitelství a jejich provázející učitelé. 1. vyd. Brno: Munipress, 2020, 278 s. Pedagogický výzkum, sv. 1. ISBN 978-80-210-9651-6. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.M210-9652-2020. URL info
- BRÜCKNEROVÁ, Karla, Lucie ŠKARKOVÁ a Petr NOVOTNÝ. Educational leadership for intergenerational learning among teachers. In Dorczak, Roman; Portela Pruaño, Antonio. Generational diversity and intergenerational collaboration among teachers: perspectives and experience. Kraków: Uniwersytet Jagielloński, 2020, s. 61-75. Monografie i Studia. ISBN 978-83-65688-65-1. "Online" info
- ŠKARKOVÁ, Lucie. Jak rozumět mezipředmětovému přístupu ve výuce: téma pro společenství praxe. Komenský: odborný časopis pro učitele základní školy. Brno: Masarykova univerzita, 2019, roč. 144, č. 02, s. 24-29. ISSN 0323-0449. URL info
- ŠKARKOVÁ, Lucie. Jak se uhnízdit v "digitálních hnízdech" ve školní třídě. In Komenský - odborný časopis pro učitele základní školy. Brno: Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, 2019. URL info
- LOJDOVÁ, Kateřina, Kateřina VLČKOVÁ a Lucie ŠKARKOVÁ. Critical Incidents in Clasess: How Do Teachers Deal with Them in Relation to Their Need for Cognitive Closure? In ECER 2018: Inclusion and Exclusion, Resources for Educational Research? 2018. info
- ŠKARKOVÁ, Lucie, Kateřina VLČKOVÁ a Kateřina LOJDOVÁ. Critical Incidents in Clasess: How Do Teachers Deal with Them in Relation to Their Need for Cognitive Closure? In ECER 2018: Inclusion and Exclusion, Resources for Educational Research? 2018. info
- LOJDOVÁ, Kateřina, Lucie ŠKARKOVÁ a Kateřina VLČKOVÁ. Classroom Management Strategies of Student Teachers on Their Teaching Practice: Effect of their Cognitive Closure. In European Conference on Educational Research (ECER), Kodaň. 2017. info
- LOJDOVÁ, Kateřina, Kateřina VLČKOVÁ a Lucie ŠKARKOVÁ. Classroom Management Strategies of Student Teachers on Their Teaching Practice: Effect of their Cognitive Closure. In European Conference on Educational Research (ECER), Kodaň. 2017. info
- LOJDOVÁ, Kateřina, Josef LUKAS a Lucie ŠKARKOVÁ. Pojetí řízení třídy studenty učitelství a provázejícími učiteli. In Konference České asociace pedagogického výzkumu, Hradec Králové. 2017. info
- LOJDOVÁ, Kateřina, Lucie ŠKARKOVÁ a Josef LUKAS. Pojetí řízení třídy studenty učitelství a provázejícími učiteli. In Michek, S., Vondroušová, J., & Vítová, J. (eds.). Vliv technologií v oblasti vzdělávání a v pedagogickém výzkumu. Sborník abstraktů z XXV. konference České asociace pedagogického výzkumu konané ve dnech 13. – 14. září 2017 v Hradci Králové (s. 60–61). Hradec Králové: Gaudeamus. 2017. info
- LNĚNIČKA, Libor a Lucie ŠKARKOVÁ. Jak se buduje profesní společenství v projektu EDUFORUM. Komenský. Brno: Masarykova univerzita, 2017, roč. 142, č. 02, s. 27-31. ISSN 0323-0449. URL info
- ŠKARKOVÁ, Lucie. členka redakční rady odborného časopisu pro učitele základní školy Komenský. Odborný časopis pro učitele základní školy Komenský, 2017 - 2019. ISSN 0323-0449. URL info
- VLČKOVÁ, Kateřina, Kateřina LOJDOVÁ a Lucie ŠKARKOVÁ. Classroom Management Strategies of Student Teachers on Their Practice. In The European Conference on Educational Research: Leading Education: The Distinct Contributions of Educational Research and Researchers. 2016. ECER 2016 - full text info
- LOJDOVÁ, Kateřina, Lucie ŠKARKOVÁ a Kateřina VLČKOVÁ. Classroom Management: Approaches of Student Teachers. In The European Conference on Educational Research: Leading Education: The Distinct Contributions of Educational Research and Researchers, 2016. 2016. info
- LOJDOVÁ, Kateřina, Josef LUKAS a Lucie ŠKARKOVÁ. Strategie řízení třídy u studentů učitelství na praxi. In XXIV. výroční konference České asociace pedagogického výzkumu. 2016. info
- CHALOUPKOVÁ, Lucie a Alexandra DOBROVOLNÁ. Mentoring a jeho využití ve své profesi: přínosy a úskalí při zavádění v mateřské a základní škole. 2015. info
- CHALOUPKOVÁ, Lucie. Vzdělávání předškolních pedagogů v oblasti mentoringu. In Vzdělávání dětí v mateřských školách - zkušenosti z Evropských škol. Mezinárodní seminář; Česká školní inspekce; Praha. 2015. info
- SYSLOVÁ, Zora a Lucie CHALOUPKOVÁ. Rámec profesních kvalit učitele mateřské školy. první. Brno: Masarykova univerzita, 2015, 77 s. ISBN 978-80-210-7885-7. URL info
- SYSLOVÁ, Zora, Alexandra DOBROVOLNÁ, Lucie GRŮZOVÁ, Egle HAVRDOVÁ, Lucie CHALOUPKOVÁ, Dušan KOSTRUB, Jana KRATOCHVÍLOVÁ, Veronika NAJVAROVÁ a Libuše PARMOVÁ. Rozvoj profesních a mentorských dovedností učitelů mateřských škol. 1. vydání. Brno: Masarykova univerzita, 2015, 130 s. ISBN 978-80-210-7881-9. info
- KRATOCHVÍLOVÁ, Jana, Hana HORKÁ a Lucie CHALOUPKOVÁ. Rozvoj osobnostních a profesních kompetencí učitele 1. stupně základní školy. 1. vydání. Brno: Masarykova univerzita, 2015, 177 s. ISBN 978-80-210-7894-9. URL https://munispace.muni.cz/index.php/munispace/catalog/book/558 info
- SYSLOVÁ, Zora a Lucie CHALOUPKOVÁ. Rámec profesních kvalit učitele mateřské školy. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2015, 79 s. ISBN 978-80-210-7882-6. info
- ŠKARKOVÁ, Lucie, Tereza VYCHOPŇOVÁ a Alexandra DOBROVOLNÁ. ICT nás baví: zkušenosti s mentorskou podorou učitelů. 2015. info
- NOVOTNÝ, Petr, Lucie CHALOUPKOVÁ, Michaela ZEDNÍKOVÁ a Kateřina LOJDOVÁ. Adult education : trends and issues II. Brno; 2013. 2013. Elektronický sborník s příspěvky z konference. info
- NOVOTNÝ, Petr, Lucie CHALOUPKOVÁ, Michaela ZEDNÍKOVÁ a Kateřina LOJDOVÁ. Adult education : trends and issues. 2012. URL info
- TRNKOVÁ, Kateřina, Dana KNOTOVÁ a Lucie CHALOUPKOVÁ. Málotřídní školy v České republice. 1. vyd. Brno: Paido, 2010, 197 s. 314. ISBN 978-80-7315-204-8. info
- KNOTOVÁ, Dana, Kateřina TRNKOVÁ a Lucie CHALOUPKOVÁ. Pedagogičtí pracovníci na málotřídkách- izolovaní a nekvalifikovaní? Studia paedagogica. Brno: Masarykova univerzita, 2009, roč. 14/2009, č. 2, s. 51-69, 18 s. ISSN 1803-7437. info
21. 11. 2024