ShanghaiRanking - ARWU (Academic Rankings of World Universities)

Bez popisku

V aktuálním hodnocení Šanghajského žebříčku ARWU zveřejněném v srpnu 2024 se Masarykova univerzita umístila na 401. až 500. pozici. Obhájila tak umístění z předchozích dvou let. Hodnocením prošlo více než 2 500 institucí, žebříček zveřejňuje 1 000 nejlepších. V rámci ČR se umístilo 6 veřejných vysokých škol. MU drží 2. pozici za UK, přičemž MU a UK jsou jedinými zástupci v TOP500 mezi českými univerzitami. Následují v pořadí dle získaného bodového skóre UPOL, VUT, ČZU a ČVUT.

Za letošním umístěním Masarykovy univerzity stojí výkon ve čtyřech indikátorech. Ve třech z nich došlo k meziročnímu zlepšení získaného skóre. V prvé řadě jde o počet článků publikovaných v časopisech Nature a Science (N&S) , dále počet článků indexovaných na Web of Science (PUB), zástupce na seznamu vysoce citovaných výzkumníků Clarivate (HiCi) a vědecký výkon v přepočtu na akademického pracovníka (PCP). MU v tomto konkrétním žebříčku nezískává skóre ve dvou indikátorech a to za držitele Nobelovy ceny či Fieldsovy medaile mezi absolventy (Alumni) a za držitele Nobelovy ceny či Fieldsovy medaile mezi zaměstnanci (Award). Jedinou institucí, která v ČR v těchto indikátorech skóruje je ČVUT (skóre 5,2 v indikátoru Alumni).

V celkovém hodnocení již tradičně vede Harvard University (USA), na první příčce je již po dvaadvacáté v řadě. Stříbrnou a bronzovou příčku letos obsadily taktéž americké Stanford UniversityMassachusetts Institute of Technology (MIT), čtvrtou je britská University of Cambridge.

Metodologie:

Žebříček ARWU (Academic Ranking of World Universities) společnosti ShanghaiRankings, nazývaný proto někdy též „Šanghajský žebříček“, patří mezi tři nejsledovanější univerzitní žebříčky světa. V roce 2003 jej začala vydávat univerzita Jiao Tong v Šanghaji, od roku 2009 pak vznikla samostatná společnost ShanghaiRanking Consultacy a žebříček je nadále organizačně nezávislý. Soustředí se na výkon univerzit ryze v oblasti výzkumu a vývoje. Masarykova univerzita se v žebříčku objevuje od roku 2017.

Pro hodnocení univerzit z celého světa využívá ARWU šest ukazatelů. Kvalitu vzdělávání hodnotí indikátor Alumni podle počtu absolventů instituce, kteří obdrželi Nobelovu cenu a nebo Fieldsovu medaili. Žebříček uznává ocenění zpětně až po rok 1930, nicméně starší ocenění mají v hodnocení postupně nižší váhu. Obdobně ARWU postupuje též v indikátoru Award, který sleduje počet zaměstnanců, kteří v době, kdy na instituci pracovali, obdrželi výše zmíněná ocenění (pro Award se však jedná o vybrané vědní oblasti, tedy chemii, fyziku, lékařství, ekonomii a matematiku a uznána jsou ocenění zpětně jen po rok 1940). Kvalitu akademických zaměstnanců hodnotí také indikátor HiCi podle počtu vysoce citovaných vědců s primární afilací k dané instituci (seznam vysoce citovaných vědců vydává každoročně společnost Clarivate).

Vědecký výkon je posuzován v ARWU optikou dvou indikátoru - N&S a PUB. V prvním se jedná o počet článků publikovaných v časopisech Nature a Science během pětiletého referenčního období. Indikátor PUB měří počet článků indexovaných k referenčnímu datu ve WoS pod Science Citation Index-Expanded (SCIE) a Social Science Citation Index (přičemž výsledek v SSCI má v hodnocení ARWU dvojnásobnou váhu oproti SCIE). Výkon ve všech přechozích pěti indikátorech přepočtený na celkový počet (FTE) akademických pracovníků tvoří základ pro poslední indikátor označovaný jako PCP.

Výkon v každém z indikátorů je převeden na škálu 0-100, kde skóre 100 získává instituce s nejlepším výsledkem. Tím vzniká skóre každého indikátoru, které je pro výpočet celkového skóre přepočteno dle hodnoty své váhy v žebříčku. Součet vážených skóre je opět přeškálován tak, aby instituce s nejvyšším výsledkem obdržela skóre 100. Výsledné skóre pak určuje pořadí univerzit v žebříčku.

  • Indikátory žebříčku ARWU

    10 % Alumni

    Absolventi instituce, kteří získali Nobelovy ceny a Fieldsovy medaile

  • 20 % Award

    Zaměstnanci instituce, kteří získali Nobelovu cenu za fyziku, chemii, lékařství a ekonomii nebo Fieldsovu medaili za matematiku

  • 20 % HiCi

    Vysoce citovaní vědci (vybráno společností Clarivate Analytics; zohledňují se pouze primární afiliace)

  • 20 % N&S

    Články publikované v časopisech Nature a Science (pouze publikace typu Article)

  • 20 % PUB

    Práce indexované v Science Citation Index-Expanded a Social Science Citation Index (pouze publikace typu Article)

  • 10 % PCP

    Akademický výkon instituce na osobu (vážené skóre pěti ukazatelů vydělené počtem akademických pracovníků na plný úvazek)

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info