28. 11. 2023

Ocenění Česká hlava, cenu Doctorandus, získal Martin Toul

Mezi laureáty nejvyššího ocenění Česká hlava 2023 pro vědce za jejich patenty a objevy patří od letošního roku i Martin Toul z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Cenu Doctorandus, která se uděluje mladým vědcům za výzkum v přírodních vědách, obdržel za výzkum funkcí proteinu staphylokinázy, který se využívá pro léčbu mozkové mrtvice.

Cena společnosti Veolia, cena Doctorandus za přírodní vědy se uděluje za inovativní přístup, nejvýraznější počin, odbornou nebo vědeckou činnost studenta doktorského studijního programu, obzvláště pak v matematice, fyzice, chemii, biologii a medicíně. Martin Toul z Loschmidtových laboratoří Masarykovy univerzity objasnil působení rohoro proteinu, což umožňuje zvýšit účinnost proteinu staphylokinázy při léčbě až desetkrát.

Více o výzkumu Martina Toula, za který byl oceněn, najdete ZDE.

Vítěze ocenění Česká hlava vybrala z desítek nominací odborná porota složená z předních českých vědců. Česká hlava je nejvyšší ocenění pro české vědce a v minulosti tuto cenu získali např. Antonín Holý, Josef Koutecký, Václav Hořejší, Pavel Hobza, Blanka Říhová a další osobnosti vědy.

Medialonek

Martin Toul působil na pozici výzkumníka v týmu Proteinového inženýrství Loschmidtových laboratoří, centra RECETOX, PřF MU, pod vedením prof. Zbyňka Prokopa a prof. Jiřího Damborského. Spolu s Martinem Markem popsali inovativní a zároveň udržitelný způsob, jak svítit. Objasnili doposud tajemstvím zahalený mechanismus svícení luciferázy mořského žahavce, renily fialové. Své objevy letos publikovali v prestižním odborném časopise Nature Catalysis.

RNDr. Martin Toul, Ph.D. je držitelem dvou Cen rektora MU, pro vynikající studenty jak magisterských, tak i doktorských studijních programů, laureátem Ceny Brno PhD talent (2018/2019). V roce 2020 získal Fulbrightovo postgraduální stipendium pro doktorské studenty, díky kterému absolvoval semestr na Texaské univerzitě v Austinu ve skupině prof. Kennetha A. Johnsona. Úspěšně absolvoval programu MUNI Mendel Doctorandus a obhájil svou dizertační práci v režimu Evropského doktorátu. Po získání doktorského titulu začal působit ve výzkumném institutu VIB v belgickém Ghentu. V letošním roce byl za svoji práci oceněn Cenou MŠMT. Martin Toul se ve volném čase věnuje snowboardingu a společenským tancům.