Zapojíte se do špičkového výzkumu
Pokud vaše srdce tepe pro vědu a výzkum, jste na správné adrese.
Na MUNI přicházíme s novými vědeckými poznatky, píšeme učebnice a do výzkumu zapojujeme studenty. O práci našich vědců se zajímají odborníci na celém světě.
Věda a výzkum se týkají všech studijních programů a fakult
Špičkový výzkum nedělá jenom lékařská a přírodovědecká fakulta, s novými vědeckými poznatky přichází na MUNI profesoři i studenti napříč programy a fakultami. Naši experti na molekulární medicínu posouvají poznání v oblasti diagnózy a terapie leukémie, právníci zkoumají úskalí, které přináší virtuální svět internetu, sociologové popisují nejnovější trendy ve společnosti. Odborníci na kyberbezpečnost pomáhají státu s obranou před hackery a ekonomové ověřují, jak funguje korupce.
Do vědy se můžete pustit hned
Na vědeckých krocích a krůčcích se podílejí studenti, doktorandi i odborníci. Na vydání své první vědecké práce nemusíte čekat do šedesátky, začněte hned.
Motivací pro vás mohou být studenti, kteří za své úspěchy ve vědě získali v roce 2022 ocenění Ph.D. Talent. Mezi finalisty patří například Jakub Sumbal z lékařské fakulty. Jeho projekt se zabývá vývojovou biologií mléčné žlázy, konkrétně zjišťováním, jakým způsobem orgány získávají svůj tvar. Kromě ceny Ph.D. Talent získal Jakub také ocenění v soutěži o nejlepší snímky mikrosvěta Small World Photo Micrography. Dvě mouchy jednou ranou, jak se říká.
Zapojit se můžete do vědy i v rámci spolkové činnosti. Slyšeli jste už o Generation Mendel? Tým studentů vystupující pod tímto názvem získal v roce 2020 v soutěži iGEM zlatou medaili za práci na přístroji, který čistí vodu od sinic. Jejich projekt byl vyhodnocen jako jeden z nejlepších environmentální projektů, které tam byly představeny.
„Na MUNI jsme našli vyučující, kteří se za nás zaručili a poskytovali nám cenné rady. A to přesto, že jsme byli mladí studenti, co věděli o syntetické biologii na začátku vcelku málo. Ale zvídavost, touha objevovat a vize samostatnosti nás dovedla až ke zlaté medaili.“
David Zimčík
student Biochemie a člen Generation Mendel
Bezpochyby inspirující je příběh Aleny Slámové. Tato studentka filozofické fakulty byla v létě na brigádě na archeologickém nalezišti v Lánech u Břeclavi a rutinně čistila úlomky keramiky, když se jí dostala do ruky i část zvířecího žebra. Všimla si zářezů, které nebyly nahodilé, něco vytvářely... Stačilo pár konzultací a byl z toho nález nejstaršího nápisu Slovanů. V únoru 2021 byly výsledky výzkumu, kterého se nakonec účastnili vědci z České republiky, Rakouska, Švýcarska a Austrálie, publikovány v prestižním archeologickém časopise Journal of Archaeological Science.
Ale to je jenom několik střípků. Kdo ví, za pár let můžeme psát třeba o vás?
Chcete posunout lidstvo o krok dál? Podejte si přihlášku na MUNI.
Zajímá vás věda a výzkum?
Podívejte se na náš vědecko-populární portál na em.muni.cz