Informace o projektu
Inovace umělecky zaměřených studijních programů v oblasti multimediální tvorby
- Kód projektu
- CZ.04.1.03/3.2.15.3/0428
- Období řešení
- 1/2007 - 6/2008
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
- Operační program Rozvoj lidských zdrojů (RLZ)
- 3.2 Podpora terciárního vzdělávání
- Fakulta / Pracoviště MU
- Filozofická fakulta
- Spolupracující organizace
-
Janáčkova akademie múzických umění v Brně
- Odpovědná osoba prof. Ing. Ivo Medek, Ph.D.
- Odpovědná osoba prof. PhDr. Josef Kovalčuk
- Odpovědná osoba Mgr. Richard Fajnor
Vzhledem k dynamickému rozvoji technologií je nutné seznámit studenty vysokých škol s novými multimediálními trendy prostřednictvím rozšířené nabídky předmětů a kurzů:
- Připravit síť volitelných předmětů a specializovaných kurzů nabízených křížem mezi zúčastněnými fakultami vysokých škol uměleckého zaměření poskytující studentům základní náhled do různých druhů umění.
- Rozšířit vhled studenta do světa medií a poskytnout mu tak možnost širšího uplatnění v praxi a profesionální přístup v práci napříč médii. Obrovský vzestup multimedializace současného života ve všech jeho sférách přináší akutní nutnost přizpůsobit umělecké studijní obory, které s médii více či méně izolovaně pracují, nově vzniklým podmínkám a potřebám tak, aby absolventi těchto oborů byli schopni zvládnout specifika multimediální tvorby a realizace multimediálních děl. Tato schopnost vyžaduje nejen bližší seznámení se s uměleckými druhy, které nejsou dominantním studijním oborem na příslušné umělecké vysoké škole, ale rovněž se světem komplexních multimediálních děl. To studentům přinese výrazné rozšíření jejich uměleckého záběru, a tím i možnosti širšího uplatnění po absolutoriu. Fakulty vysokých škol zapojených do projektu, konkrétně Hudební a Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně a Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně, se proto rozhodly vytvořit studentům příslušných studijních oborů podmínky pro získání základního vhledu a dovedností v oblasti multimediální tvorby. Každá fakulta připraví soubor multimediálně zaměřených předmětů odpovídajících uměleckému druhu (hudba, divadlo, pohyb, výtvarné umění, technologie a teorie), jenž z pohledu ostatních uměleckých škol zaštiťuje, a ty budou následně studentům škol účastnících se projektu nabídnuty. Vzniklá síť fakultativních předmětů bude doplněna specializovanými kurzy, zaštítěnými českými i zahraničními odborníky.
Projekt vytváří reálný předpoklad pro zkvalitnění obsahu a rozvoj umělecky zaměřených studijních programů zapojených vysokých škol. Inovace programů jejich rozšířením o nabídku předmětů z oblasti multimediální tvorby reaguje na zvýšené nároky kladené na absolventy vysokých škol trhem práce, které vyplývají ze změn současné společnosti, souvisejících s rozvojem informačních technologií a multimedializací. Vedle rozvoje stávající výuky je neméně důležitým aspektem projektu využití jeho výsledků při přípravě nového studijního oboru „Multimediální a audiovizuální tvorba“, jehož zavedení se plánuje na Janáčkově akademii múzických umění opět ve spolupráci a Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity a Fakultou výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně.