Posouzení etiky výzkumu u velkých konsorciálních projektů (např. OP JAK)
Velké konsorciální projekty (např. OP JAK), které nelze vzhledem ke komplexnosti předložit ke standardnímu posouzení etickou komisí jako celek, u kterých není doložení schválení etickou komisí požadováno poskytovatelem dotace při podání návrhu projektu do soutěže a dále které jsou složeny z více výzkumných záměrů, z nichž jen některé vyžadují posouzení etickou komisí, jsou ve standardní lhůtě před odesláním do soutěže předkládány EKV k předběžné kontrole (formulář ke stažení Žádost o předběžnou kontrolu projektu).
Jedná se o zjednodušený formulář pro identifikaci základních etických aspektů výzkumu.
V případě projektů s více tematicky či metodicky odlišnými výzkumnými záměry je potřeba předložit formulář Žádost o předběžnou kontrolu projektu samostatně pro každý výzkumný záměr.
K předběžné kontrole i případnému následnému posouzení EKV jsou předkládány pouze ty výzkumné záměry, které budou v rámci konsorcia (spolu)řešeny na MU.
Cílem předběžné kontroly je včasné zachycení eticky problematických záměrů a jejich případná diskuse.
Výstupem předběžné kontroly není vydání schválení projektu ani jiného oficiálního vyjádření EKV.
V případě realizace konsorciálního projektu budou jednotlivé eticky relevantní výzkumné záměry posuzovány EKV jako dílčí studie standardním postupem na základě předložení kompletní Žádosti o posouzení projektu EKV a dalších souvisejících po podkladů v předstihu před jejich realizací.
Více článků
-
Pokyny pro 10. veřejnou soutěž programu SIGMA TA ČR DC3
EKV přijímá žádosti o posouzení projektů do úterý 26. 11. 2024 do 12:00
-
POZOR! Změna požadavků AZV na dokládání schválení etickou komisí
EKV doporučuje v souladu se směrnicí MU č. 5/2015 a požadavky AZV předkládat k posouzení všechny projekty realizované na MU, pokud je MU v roli uchazeče nebo se bude na MU pracovat s lidskými účastníky a/nebo s biologickým materiálem lidského původu, a to nezávisle na roli MU v projektu.