Ze Slovenska na MUNI!
Na Masarykově univerzitě studuje téměř 6 000 Slováků. Chcete mezi ně patřit i vy? Nabízíme vám kvalitní vzdělání a příznivé podmínky studia. Na české vysoké škole neplatíte školné, náklady na život jsou srovnatelné a dostupnost je výborná – cesta z Bratislavy do moravské metropole trvá necelé 2 hodiny.
Platí pro vás téměř totéž co pro studenty z Česka
Pokud si vybíráte studijní program, s přehledem rovnou přejděte do sekce Nabídka studia.
1. Neplatíte školné
Studium u nás opravdu není dražší než na Slovensku. Neplatíte ani za sdružené studium, za specializace, studium na dvou fakultách nebo kombinované (dálkové) studium.
2. Náklady na život jsou srovnatelné
Ceny potravin a služeb v ČR a na Slovensku jsou srovnatelné. Každý student si může zažádat o ubytovací stipendium, které pokryje minimálně 1 z 10 měsíčních nájmů, získá studentskou slevu na městskou hromadnou dopravu, cestování autobusem a vlakem. Jen počítejte s tím, že si musíte směnit eura na koruny. Jinak u nás moc neutratíte.
A s jakými výdaji se tedy setkáte?
200 až 300 EUR
postel ve dvoulůžkovém pokoji na koleji nebo privátě
27 EUR
čtvrtletní jízdenka na MHD, tzv. šalinkarta
3,5 EUR
obvyklá cena za oběd v menze, ale najdete i levnější nebo dražší
2 až 4 EUR
párek v rohlíku, kebab nebo třeba burgr v hladovém okně
3. Bydlení se vždycky najde
Jednoduše můžete bydlet třeba na kolejích. Tedy po slovensky na internátech. Kapacita kolejí MUNI ale není nafukovací, takže neslíbíme postel každému studentovi. Funguje tzv. časová soutěž: když bude člověk rychle klikat, kolej je jeho.
Pokud má někdo pomalejší myš, najde si privát, kterých je v Brně spousta. Projděte si nabídku inzerátů v Informačním systému ještě v klidu na Slovensku a na prohlídky si uděláte do Brna výlet.
4. Rozumíme si
Přijímačky a studijní materiály jsou v češtině, ale všude se domluvíte slovensky. Bakalářskou a magisterskou práci můžete v některých studijních programech odevzdat ve slovenštině.
Pozor, výjimkou jsou překladatelské programy, u kterých je znalost češtiny zásadní.
„MUNI som si vybrala hlavne preto, že je v Brne a to nie je až tak daleko od Trenčína odkiaľ pochádzam. Je to študentské mesto, stále sa tu niečo deje a to sa mi páči. Môžem ísť na jogu alebo na prednášku o niečom, čo ma zaujíma. Masarykova univezita ma tiež veľký vyber študijných odborov a mám možnosť študovať aj celouniverzitne predmety z iných fakúlt.“
Martina Vranková
studentka farmacie z Trenčína