THE Impact Rankings
V posledním hodnocení THE Impact Rankings publikovaném na jaře 2024 se MU mezi 1 963 univerzitami z celého světa umístila na 401.–600. pozici. V šestém ročníku soutěže se objevuje 9 českých veřejných vysokých škol a 1 univerzita soukromá. V lokálním srovnání se MU umístila za UK a to na sdílené druhé pozici s ČZU a UPOL.
MU se v aktuálním vydání žebříčku zapojila do hodnocení 11 z celkem 17 Cílů udržitelného rozvoje OSN. Nejlepšího umístění dosáhla v Cíli 16 Mír, spravedlnost a silné instituce, a to 95. příčky v celosvětovém srovnání. Cíl 16 sleduje publikační činnost k tématu, míru spolupráce univerzity se složkami státu, aplikaci demokratických principů na půdě univerzity a měří také podíl absolventů univerzity s titulem z oblasti práv.
K velmi silným oblastem MU dále patří Cíl 11 Udržitelná města a obce a dále Cíl 12 Odpovědná výroba a spotřeba s umístěním shodně na pozici 101.–200. Cíl 11 vedle vědeckého výkonu k tématu hodnotí dále angažovanost instituce v podpoře umění a kulturního dědictví včetně finančních výdajů na kulturní, sportovní a umělecké aktivity, oceňuje podporu udržitelného rozvoje místní komunity, podporu zaměstnanců v oblasti udržitelné dopravy a bydlení a v neposlední řadě udržitelnou výstavbu a rozvoj infrastruktury instituce. Cíl 12 je z větší části zaměřen na odpadové hospodářství včetně snižování množství odpadu a etické nakupování, sleduje též vědecký výkon k tématu odpovědné výroby a spotřeby.
V povinném Cíli 17 Partnerství ke splnění cílů se v letošním hodnocení MU propadla na příčku 401.–600. Cíl 17 hodnotí, nakolik univerzita přispívá k národnímu či mezisektorovému dialogu v tématech udržitelného rozvoje, zda spolupracuje s lokálními či národními NNO a výzkumnými institucemi v této oblasti, zda nabízí studentům kurzy k environmentálním tématům či se zapojuje do měření a sběru dat v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje a zda pravidelně zveřejňuje svůj progres v naplňování Cílů formou reportu či zprávy.
Metodologie:
Žebříček THE Impact Rankings sestavuje společnost THE od roku 2019. Jeho cílem je zmapovat, nakolik vysokoškolské instituce přispívají k naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs). Pro každý ze 17 Cílů hodnotí výkon v oblastech výzkumu, vzdělávání, společenského působení a správy instituce. Masarykova univerzita se do tohoto žebříčku poprvé zapojila v roce 2021, kdy se celkově umístila na 401.–600. pozici mezi 1 115 světovými univerzitami.
Instituce se mohou rozhodnout, pro které z SDGs chtějí být hodnoceny. Pro tyto vybrané cíle následně poskytnou vstupní data. Přímé vstupy od zapojených univerzit tvoří největší část celého hodnocení. Pro oblast výzkumu získává THE vstupní data od splečnosti Elsevier (databáze Scopus). Pro každý SDG, ve kterém se univerzita rozhodne zapojit, získá skóre a také individuální pořadí. Rozsah bodů, stejně jako typy a váhy jednotlivých indikátorů, se liší mezi jednotlivými SDGs.
Aby mohla být instituce zařazena do celkového hodnocení THE Impact, musí se aktivně zapojit nejméně ve čtyřech SDGs, kde SDG17 (Partnerství ke splnění cílů) je cíl povinný. Pro celkové hodnocení jsou výsledná skóre každého SDG, v němž se instituce rozhodla zapojit, převedena na škálu 0–100 (rozsah udává získané skóre všech institucí hodnocených v daném SDG). Následuje výběr 3 nejsilnějších SDGs každé instituce (čtvrtý SDG17 je povinný). Přepočtené hodnoty skóre z těchto 4 SDGs vstupují do celkového hodnocení v poměrech podle následujícího schématu. Finální skóre instituce v aktuálním hodnocení je spočteno jako průměr celkových skóre z hodnocení posledních dvou let.
Indikátory THE Impact – výzkum
- 27% skóre v každém jednotlivém SDG připadá na oblast výzkumu
- Hodnocení vychází z mapování publikací k jednotlivým SDGs ve Scopus; toto mapování využívá technik strojového učení a je blíže popsáno na stránkách Elsevier
- Do hodnocení výzkumu vstupují parametry, jako Počet publikací, FWCI, Paper views, Clinical citations apod.
- Pro oblast výzkumu nedodává univerzita žádná vlastní vstupní data
Indikátory THE Impact – dokládané evidencí
- Indikátory vyžadující důkazní materiál jsou otázky s odpovědí ANO/NE, nebo výběr z možností, případně kombinace obou typů
- U evidence (např. odkaz na web, vložený dokument) je vyhodnocena její relevance k otázce a její veřejná dostupnost na internetu
- Za každou otázku je možné získat obvykle 3 body – až 1 bod, pokud univerzita otázku naplňuje v plném rozsahu, až 1 bod za relevantní důkazní materiál, až 1 bod za dostupnost poskytnuté evidence veřejně na internetu
- 1 bod navíc se přiděluje předpisům (směrnice, opatření aj.), které v referenčním období prošly revizí (nebo byly nově publikovány)