Archeologové z Muni budou první českou misí zkoumající Omán
První českou archeologickou koncesi pro badatelské práce na území Arabského poloostrova získali odborníci z Masarykovy univerzity. Znamená to, že tým vedený Innou Mateiciucovou a Maximilianem Wildingem začne od podzimu působit v lokalitě se zaniklým jezerem v hornatém vnitrozemí severního Ománu. Spolu s kolegy se budou věnovat časovému období v rozmezí od 8. do 4. tisíciletí před naším letopočtem. Odborníci budou zkoumat také takzvané trilithy, v řadách stojící kameny podél pobřeží Arábie, o nichž zatím není jasné, k čemu sloužily.
Ománská archeologie je zatím stále v začátcích. První výzkumy zde byly prováděny až v 70. letech minulého století. „Místní si svoji historii a nálezy velmi chrání. Probádána je zatím jenom malá část území, a to hlavně podél pobřeží. Udělením koncese jsme získali jedinečnou šanci zařadit se mezi průkopníky, kteří se budou spolupodílet na mapování a přepisování ománských dějin. Velice vítáme také možnost, že studenti budou moci získávat archeologické zkušenosti v bezpečné zemi,“ uvedla Inna Mateiciucová z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Tým doktorky Mateiciucové pracoval od roku 2005 do roku 2010 v Sýrii. Potom, co v zemi vypuknul válečný konflikt, museli ale členové skupiny výzkum ukončit a hledat jiné vhodné místo. Možnost bádat v Ománu získali díky výsledkům předchozí práce a představení inovativního výzkumného návrhu.
Omán je známý především jako země legendárního mořeplavce Sindibáda ze sbírky pohádek Tisíc a jedna noc. „Pro archeology je zemí zaslíbenou. Již od dávné minulosti, kdy byla hladina moří mnohem níže než dnes, byl Omán mostem mezi Afrikou a Asií, po kterém přecházeli první předchůdci člověka. Od starověku zemí putovaly karavany s vzácným kadidlem a po moři to bylo na tradičních plachetnicích Dhau do Indie, co by kamenem dohodil,“ podotkla Mateiciucová.
Ustanovení první české archeologické mise v Ománu bylo potvrzeno i na nejvyšší politické úrovni při setkání velvyslance České republiky v Saúdské Arábii Jiřího Slavíka s náměstkem ministra kulturního dědictví a kultury Salimem Bin Mohammedem Al Mahroukim. Česko zatím v Ománu stálé zastoupení nemá. Archeologická mise je však součástí snah pojítko mezi oběma zeměmi vytvořit.
Stáhnout článek | .pdf 293 kB |
---|
Kontakty
-
-
Mgr. Inna Mateiciucová, Ph.D.
telefon: 549 49 5127 e‑mail: