Masarykova univerzita nabízí pro výzkum koronaviru své laboratoře zdarma
Čas je v boji s epidemií nového koronaviru SARS-CoV-2 jedním z nejdůležitějších faktorů. Velké výzkumné infrastruktury v České republice, jako je CEITEC Masarykovy univerzity, proto bezplatně a přednostně nabídly své přístrojové vybavení a odborníky pro výzkum vakcíny či léku. Čeští i zahraniční vědci, kteří se výzkumem souvisejícím s novým koronavirem a nemocí COVID-19 zabývají, takto mohou využít zázemí center zaměřených na strukturní biologii. Kapacity tak společně nabízí CEITEC Masarykovy univerzity a BIOCEV Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy.
„Aktuální pandemie ukazuje strategickou společenskou důležitost biologických věd a my jsme připraveni mimo jiné tím, že máme laboratoře na nejlepší mezinárodní úrovni,“ uvedl ředitel institutu CEITEC MU Jiří Nantl.
Obě pracoviště mají k dispozici vybavení a odborníky, s jejichž pomocí lze studovat strukturu nového koronaviru a jeho interakci s okolím až na úrovni jednotlivých atomů. „To má zcela zásadní význam pro nalezení vhodné terapie proti nové nemoci v podobě vakcíny nebo léku. Infrastruktura obou institucí má špičkové vybavení, které je unikátní ve středoevropském prostoru a může plně nahradit další evropská centra, která jsou kvůli šířící se pandemii uzavřená,“ uvedl Vladimír Sklenář z Masarykovy univerzity, který koordinuje využití laboratoří kryo-elektronové mikroskopie, difrakce rentgenového záření nebo nukleární magnetické rezonance v obou institucích v rámci České infrastruktury pro integrativní strukturní biologii (CIISB).
Od tohoto týdne je tak pro výzkumné týmy z České republiky i ze zahraničí otevřená speciální výzva, která umožňuje projektům zaměřeným na výzkum nového koronaviru rychlejší schválení a také přednostní přístup k potřebným přístrojům v laboratořích institutu CEITEC Masarykovy univerzity či BIOCEV. „Přístrojovou kapacitu a práci našich odborníků budou mít výzkumníci zdarma, náklady měření pokryjí peníze od ministerstva školství,“ doplnil Sklenář s tím, že pracovat bude možné jen se zaslanými vzorky, protože s ohledem na přísné hygienické a bezpečnostní podmínky není možné do laboratoří externí výzkumníky přímo pouštět.
CIISB – Česká infrastruktura pro integrativní strukturní biologii nabízí přístup k přístrojovým kapacitám a odborným zaměstnancům sdílených laboratoří výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity a Biologického a biomedicínského centra Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy (BIOCEV). Každoročně ji využívá přes 500 uživatelů z tuzemska i ze zahraničí, konkrétně v minulém roce posloužily laboratorní kapacity odborníkům ze čtrnácti evropských zemí a Mexika. CIISB je součástí evropské infrastruktury Instruct-ERIC, která sdružuje přední výzkumná centra v Evropě.
Stáhnout článek | .pdf 270 kB |
---|---|
Stáhnout fotky | .zip 4 577 kB |
Kontakty
-
Mgr. Tereza Fojtová
telefon: 549 49 4451 e‑mail: