15. 9. 2024

Masarykova univerzita ruší první týden výuky

Nový akademický rok na Masarykově univerzitě začne o týden později. Studující tak půjdou do školy poprvé až v pondělí 23. září. O zrušení úvodního týdne semestru, jehož začátek na všech fakultách byl naplánován vesměs na zítřek, rozhodlo nedělní mimořádné zasedání kolegia rektora, které je tvořeno mj. děkankami a děkany jednotlivých fakult.

Masarykova univerzita ruší týden výuky. Studující půjdou poprvé v novém akademickém roce do školy až v pondělí 23. září.

Povodně, které zasáhly většinu území České republiky, si vyžádaly zrušení úvodního týdne výuky na Masarykově univerzitě v Brně. Rozsah záplav, který postihl mnoho studujících a také některé pedagogy, kteří museli být v některých případech dokonce i evakuováni, přiměl představitele vysoké školy k jednoznačnému rozhodnutí. “Informace z Bezpečnostního a krizového výboru Masarykovy univerzity uvádí, že dopravní dostupnost zejména z oblasti severní a střední Moravy je složitá. Spousta lidí má teď úplně jiné starosti, potýkají se s následky záplav. Podobná doporučení ostatně přicházejí také z ministerských míst.“ uvedl ke zrušení úvodního týdne výuky rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Masarykova univerzita už ve čtvrtek večer zahájila preventivní evakuaci zhruba pětistovky studentů ze svých dvou kolejních budov v Komárově a současně zastavila také příjezd dalších studentů na ubytování. Velká voda se přesto kolejím nevyhnula. „Extrémní srážky způsobily zatékání do pokojů na kolejích Vinařská, kde byly nedávno dokončeny opravy po jarním krupobití, střechy byly nově rekonstruovány, bohužel v některých místech opět došlo k zatečení a museli jsme zhruba deset pokojů vystěhovat,“ doplnila kvestorka Masarykovy univerzity Marta Valešová s dodatkem, že zastavení příjezdu studentů na koleje trvá až do odvolání. Čas v podobě zrušeného úvodního výukového týdne tak mj. pomůže univerzitě zjistit a opravit všechny vzniklé škody.

Rozhodnutí děkanek a děkanů Masarykovy univerzity se opírá také o dostupná data, kdy zhruba dvě třetiny studujících mají trvalé bydliště v jiném než Jihomoravském kraji. „Všichni studující i zaměstnanci obdrželi tyto informace formou e-mailu i SMS zprávy, která patří k nástrojům krizové komunikace,“ uzavřel rektor Martin Bareš.