1. 10. 2018

Na Masarykově univerzitě budou přednášet dva nobelisté

Nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo lékařství Eric F. Wieschaus zahájí 4. října tradiční přednáškovou sérii Mendel Lectures, kterou pořádá Masarykova univerzita (MU) společně s Mezinárodním centrem klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC). V jarní části série pak v Brně vystoupí James Fraser Stoddart, který získal Nobelu cenu za chemii.

Vývojový biolog Eric Wieschaus působí na Princetonské univerzitě a zabývá se genetickou kontrolou počátku vývoje embrya. Studuje tedy aktivitu genů, které se v embryu probouzejí jako první a přebírají kontrolu nad jeho dalším vývojem. Během experimentů s octomilkami objevil řadu genů, které embryonální vývoj řídí, a významně tak přispěl k pochopení obecných principů této fáze života. Za svůj výzkum získal v roce 1995 spolu s Edwardem B. Lewisem a Christiane Nüsslein-Volhard Nobelovu cenu. Všichni zájemci si mohou přednášku o jeho výzkumu poslechnout ve čtvrtek 4. října od 17 hodin v refektáři Augustiniánského opatství při Mendelově muzeu MU.

V jarní části přednáškové série vystoupí další nobelista, skotský chemik James Fraser Stoddart, který se věnuje supramolekulární chemii a nanotechnologiím. Nobelovu cenu za chemii, kterou sdílí s Benem Feringou a Jean-Pierrem Sauvageem, získal v roce 2016 za návrh a syntézu molekulárních strojů. V rámci Mendel Lectures vystoupí 16. května 2019 s přednáškou o umělých molekulárních strojích.

Mendel Lectures se v tomto akademickém roce konají už po šestnácté a mezi další významné hosty tohoto ročníku bude patřit například francouzská vědkyně Emmanuelle Charpentier, která se podílela na vytvoření přelomové metody pro úpravy genetické informace známé jako CRISPR/Cas9. Právě o ní bude 21. března 2019 přednášet i v Brně.

Mendel Lectures jsou součástí přednáškových sérií, které pořádá Masarykova univerzita pod názvem Seminar Series. V jejich rámci budou studentům i dalším zájemcům přednášet desítky špičkových mezinárodních odborníků z nejrozmanitějších oborů od historie a biologie až po informatiku a astrofyziku.

Program naleznete na webu mendellectures.muni.cz nebo seminarseries.muni.cz.