Na Masarykově univerzitě budou přednášet dva nobelisté
Nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo lékařství Eric F. Wieschaus zahájí 4. října tradiční přednáškovou sérii Mendel Lectures, kterou pořádá Masarykova univerzita (MU) společně s Mezinárodním centrem klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC). V jarní části série pak v Brně vystoupí James Fraser Stoddart, který získal Nobelu cenu za chemii.
Vývojový biolog Eric Wieschaus působí na Princetonské univerzitě a zabývá se genetickou kontrolou počátku vývoje embrya. Studuje tedy aktivitu genů, které se v embryu probouzejí jako první a přebírají kontrolu nad jeho dalším vývojem. Během experimentů s octomilkami objevil řadu genů, které embryonální vývoj řídí, a významně tak přispěl k pochopení obecných principů této fáze života. Za svůj výzkum získal v roce 1995 spolu s Edwardem B. Lewisem a Christiane Nüsslein-Volhard Nobelovu cenu. Všichni zájemci si mohou přednášku o jeho výzkumu poslechnout ve čtvrtek 4. října od 17 hodin v refektáři Augustiniánského opatství při Mendelově muzeu MU.
V jarní části přednáškové série vystoupí další nobelista, skotský chemik James Fraser Stoddart, který se věnuje supramolekulární chemii a nanotechnologiím. Nobelovu cenu za chemii, kterou sdílí s Benem Feringou a Jean-Pierrem Sauvageem, získal v roce 2016 za návrh a syntézu molekulárních strojů. V rámci Mendel Lectures vystoupí 16. května 2019 s přednáškou o umělých molekulárních strojích.
Mendel Lectures se v tomto akademickém roce konají už po šestnácté a mezi další významné hosty tohoto ročníku bude patřit například francouzská vědkyně Emmanuelle Charpentier, která se podílela na vytvoření přelomové metody pro úpravy genetické informace známé jako CRISPR/Cas9. Právě o ní bude 21. března 2019 přednášet i v Brně.
Mendel Lectures jsou součástí přednáškových sérií, které pořádá Masarykova univerzita pod názvem Seminar Series. V jejich rámci budou studentům i dalším zájemcům přednášet desítky špičkových mezinárodních odborníků z nejrozmanitějších oborů od historie a biologie až po informatiku a astrofyziku.
Program naleznete na webu mendellectures.muni.cz nebo seminarseries.muni.cz.
Kontakty
-
Ing. Ema Marušáková
telefon: 549 49 5158, 771 505 703 e‑mail: