Výzkum světélkujících enzymů zaujal na TTDay 2023
Výzkum světélkujících enzymů, na kterém pracují vědci z Masarykovy univerzity, ocenila v soutěži Transfera Technology Day 2023 odborná porota složená ze zástupců investorů i vědy. Do soutěže se v letošním roce přihlásilo celkem 28 technologií, z nichž 12 nápadů postoupilo do finále, kde byly posuzovány jak inovativnost, tak jejich komerční potenciál.
Vědci z Loschmidtových laboratoří Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně obsadili v klání nejzajímavějších českých vědecko-výzkumných projektů 2. místo s projektem Luciferázový reportérový systém s extrémně stabilním bioluminiscenčním signálem.
Luciferázy jsou enzymy, které umožňují živým organismům produkovat světlo. Typickým příkladem světélkujících živočichů jsou třeba světlušky. Enzymy se používají v mnoha vědeckých, výzkumných či klinických aplikacích nebo při diagnostice různých onemocnění. V rámci výzkumu se podařilo vytvořit modifikovaný enzym, který svítí mnohem déle a stabilněji než ten přírodní. Díky tomu se může významně zlepšit diagnostika a sledování některých nemocí a usnadnit další výzkum.
„Dlouhodobou vizí tohoto výzkumu je nejen zlepšení neinvazivního biologického zobrazování a diagnostiky, ale také přenos světélkování pro praktické využití – například ve fotodynamické terapii, v podobě svítících rostlin či stromů a v poslední době si bioluminiscenční systémy též získávají oblibu v umění a architektuře,“ vysvětlili členové výzkumného týmu Daniel Pluskal a Martin Marek.
Odborná porota složená ze zástupců investorů i vědeckovýzkumných institucí posuzovala inovativnost 12 finálových nápadů, ale také jejich komerční potenciál. Transfera Technology Day pořádá spolek Transfera.cz od roku 2020 za podpory agentury CzechInvest, nadačního fondu Neuron a dalších partnerů. Cílem je propojit českou vědu a tvůrce technologií s byznysovou komunitou a vytvořit vhodné podmínky pro vzájemnou spolupráci.
Vynález vědců z Přírodovědecké fakulty MU je chráněn mezinárodní patentovou přihláškou, jejíž podání bylo zajištěno ve spolupráci s Centrem pro transfer technologií MU. „Aktuálně komunikujeme se soukromou společností, která projevila velký zájem o komerční uplatnění tohoto vynálezu. V současné době také probíhá evaluace komerčního potenciálu a oslovování dalších případných zájemců, což je jednou z hlavních činností našeho centra," doplnil Radoslav Trautmann, vedoucí oddělení transferu technologií CTT MU.
Stáhnout článek | .pdf 120 kB |
---|
Kontakty
-
Ing. RNDr. Martin Marek, Ph.D., MBA
vedoucí pracoviště – Strukturní biologie
telefon: 549 49 8763 e‑mail: