Multimediální den na Fakultě sociálních studií MU nabídne pohled novinářů na téma Evropské unie
Novinářky bez přetvářky, Miliardář z Bruselu, Mediální cirkus či Moderátor v České televizi. To jsou názvy některých workshopů určených pro návštěvníky Multimediálního dne, který pořádá v pátek 22. listopadu Katedra mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Tématem letošního 16. ročníku je Evropská unie a novináři. Hosté z médií i akademické sféry budou diskutovat především o tom, jak se s evropskými tématy vypořádává současná generace novinářů a jak s nimi pracovali jejich předchůdci v době vstupu České republiky do unie.
„Námět tohoto ročníku jsme zvolili vzhledem k 20. výročí členství České republiky v Evropské unii a možnosti z novinářského pohledu reflektovat letošní volby do Evropského parlamentu. Díky výborné spolupráci s Českou tiskovou kanceláří (ČTK) nám do programu také skvěle zapadá putovní fotografická výstava ČTK věnovaná právě výročí vstupu země do unie,“ uvedl hlavní organizátor akce, vedoucí projektu Centra mediálních praxí a lektor Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU Jaroslav Čuřík.
Hosty hlavní debaty o reflexi letošních voleb do Evropského parlamentu a připomenutí dvou dekád od vstupu do Evropské unie z novinářské perspektivy budou redaktorka zahraniční redakce Aktuálně.cz a tvůrkyně podcastu Evropa v souvislostech Dominika Perlínová, bývalá zpravodajka Radiožurnálu v Bruselu Pavlína Kvapilová, tisková atašé pražské kanceláře Evropského parlamentu Markéta Žižková a docentka Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU Markéta Pitrová. Diskusi bude moderovat garantka bakalářského studijního programu Mediální studia a žurnalistika na FSS MU Lenka Waschková Císařová.
Program akce, které se každoročně účastní zhruba 700 návštěvníků, bude i letos velmi pestrý. Kromě hlavní debaty nabídne workshopy pro studenty základních, středních i vysokých škol, mediální jarmark, fotografickou výstavu i vyhlášení vítězů soutěže o Školní časopis roku a vítězů Ceny Arnošta Heinricha za nejlepší žurnalistickou tvůrčí bakalářskou práci.
„Z Multimediálního dne máme jako vedení fakulty velkou radost, protože se k nám dostávají středoškoláci a středoškolačky a vidí, jak funguje vysoká škola, a také jim zde představujeme řemeslo žurnalistiky jako takové. Osobně oceňuji, že každý rok je tematicky zaměřený, takže se nám mění vystupující osazenstvo, a akce pokaždé nabízí úplně něco jiného než rok předchozí. Vím, že velký zájem je, a to vidíme také při uchazečských kampaních, i o soutěž studentských časopisů. Možnost, že se u nás potkají členové a členky studentských redakcí s opravdovými novináři a novinářkami, má velký vliv na jejich rozhodování, zda si podají přihlášku na katedru mediálních studií a žurnalistiky,“ shrnula proděkanka fakulty sociálních studií Veronika Velička Zapletalová.
Účastníci mohu navštívit osmnáct praktických workshopů – například workshop Miliardář z Bruselu zajišťuje Petr Kupec, bývalý bruselský zpravodaj ČTK; Mediální cirkus: Jak udržet novináře v bezpečí? připravuje Marie Bastlová, moderátorka Seznam Zpráv; Jak fungují novináři v Evropském parlamentu zajišťuje Markéta Žižková, tisková atašé kanceláře Evropského parlamentu v České republice. Nebude chybět ani workshop Novinářky bez přetvářky připravovaný Veronikou Capákovou a Kateřinou Gruntovou, autorkami stejnojmenného projektu, který zájemcům přibližuje svět médií, nebo workshop Jak na profesionální projev připravený vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU Ivetou Jansovou a mnoho dalších. Místa na workshopech je nutné předem si rezervovat.
Všechny ostatní body programu včetně hlavní debaty, Mediálního jarmarku v atriu fakulty, prohlídek rozhlasového a televizního studia (Radio R a Studex TV / Muni TV), fotografických výstav a Tečky na závěr hlavního programu jsou volně přístupné bez registrace.
Například ohlédnutí za 20 lety v Evropské unii nabídne Česká tisková kancelář, která na Multimediálním dni zajišťuje venkovní fotografickou výstavu k tomuto výročí. Vnitřní atrium fakulty navíc po celé dopoledne na Mediálním jarmarku nabídne prostor pro setkání nejen se zástupci ČTK, ale i dalších renomovaných médií včetně České televize, Rádia Svobodná Evropa, Mladé fronty Dnes a Brněnského deníku Rovnost. Chybět nebude ani slovenské zastoupení v podobě deníku SME. Návštěvníkům se budou prezentovat rovněž studentské redakce Radia R, Muni TV / Studex TV a fakultního časopisu Atrium.
O tečku na závěr hlavního programu se postarají autoři podcastu Českého rozhlasu Destinace Brusel, tentokrát budou diskutovat téma dezinformací o Evropské unii a osvětlí nejen to, jak unii vnímá mladá generace, ale také, co to je a jak funguje „bruselský diktát“. Podrobný program akce je k dispozici na webových stránkách katedry či na facebookové události.
Kromě veřejnosti a studujících Masarykovy univerzity na Multimediální den dorazí návštěvníci z řady základních a středních škol, mnozí z nich finalisté soutěže o nejlepší školní časopis, pořádané Asociací středoškolských klubů České republiky. Speciálně pro ně je i letos připravená série interaktivních workshopů – například na téma, jak se dělá rozhovor, o mediálním projektu pořadu Zprávičky ČT:D, ale i workshop v anglickém jazyce o využívání umělé inteligence při psaní školních časopisů, nebo simulace vyjednávání o politice unie taktéž v angličtině.
Další informace:
Cena Arnošta Heinricha za nejlepší tvůrčí bakalářskou práci: Cenu Arnošta Heinricha (novinář, redaktor a šéfredaktor Lidových novin, 26. 12. 1880 Praha – 3. 5. 1933 Brno) vyhlašuje každoročně katedra mediálních studií a žurnalistiky ve spolupráci se Syndikátem novinářů jižní Moravy. Studenti v ní mohou být oceněni za nejlepší tvůrčí (produktové) bakalářské práce.
Virtuální Mediální jarmark s videi z redakcí, kam chodí studenti žurnalistiky na praxi, možnost nahlédnout do studia studentského Radia R či střižny a televizního studia na Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MU.
Článek o loňském Multimediálním dni ve fakultním časopise Atrium.
Stáhnout článek | .pdf 170 kB |
---|
Kontakty
-
Veronika Palová
telefon: 602 322 913 e‑mail: -
Mgr. Jaroslav Čuřík, Ph.D.
telefon: 721278 811 e‑mail: