Dojíždění nehraje hlavní roli

Nebo by alespoň nemělo. Vybírejte si vysokou školu podle oboru studia, ne podle vzdálenosti od domova. Každý den tam a zpět určitě jezdit nebudete. Navíc dostanete kartičku na žákovské jízdné a ubytovací stipendium, takže si peněženka může oddechnout.

S příchodem na vysokou vám začne nový život

Dost možná se rozejdete s tím klukem ze třídy, nebudete chtít každý víkend jezdit za rodiči a poznáte tolik nových lidí, že budete domů jezdit jednou za měsíc. Dojíždění budete možná řešit v prváku, ale ve třeťáku už vás vzdálenost Brna rozhodně trápit nebude.

Při výběru vysoké školy je důležitá kvalita, ne počet minut strávených ve vlaku.

Náklady na jízdné

Stačí mít v kapse kartu ISIC, kterou na univerzitě dostanete hned v prvních dnech školy, a automaticky máte nárok na slevu 50 procent. Nezáleží na tom, který dopravce vás poveze. Slevy na autobusy a vlaky navíc platí po celý rok, i když zrovna není škola, a nejsou omezeny trasou z domova do školy, jak tomu bývalo dříve.

Brno–Praha

cca 120 –160 Kč za 2,5–3 hodiny

Brno–Ostrava

cca 90 - 120 Kč za 2,5 hodiny

Brno–Plzeň

cca 190 - 230 Kč za 4,5–6,5 hodiny

Brno–Bratislava

cca 170 - 190 Kč za 1,5 hodiny

A kolik zaplatíte za ubytování?

Postel na dvoulůžkovém pokoji na koleji či v podnájmu vyjde na 4 400 až 6 500 Kč. Jednou za semestr si může každý student (který však nemá trvalé bydliště v oblasti Brno-město) požádat o ubytovací stipendium. Když se vám stipendia podaří získat, může vám jejich výše za akademický rok pokrýt více než 1 z 10 nájmů.

A jaké koleje u nás najdete? Nabídku najdete na stránkách Správy kolejí a menz.

Zpět na stránku pro uchazeče

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info