6 tipů, jak si na MUNI vybrat studijní program
Přemýšlíte o oboru, který by vám nejvíc vyhovoval, a váháte, jak si správně vybrat studijní program? Toto rozhodnutí určitě neberte na lehkou váhu, třeba tak právě nastartujete i svou životní kariéru!
Na druhou stranu, nic není definitivní, studiem na univerzitě si rozšíříte obzory a třeba se vám otevřou i další cesty.
-
1. Zamyslete se, co vás baví
Zamyslete se, ve kterých předmětech vynikáte a které vás na gymnáziu nebo střední škole nejvíc oslovily. Patříte k těm, kteří rádi debatují a přemýšlí, nebo dáváte přednost logickému myšlení a jasným definicím? Už to vám může napovědět, jestli vám bude bližší humanitní, přírodovědný, nebo technický obor.
TIP: Zkuste se poradit s KAMPAK, kapesní mapou profesí a kariéry. Na portálu najdete šikovný rozcestník, který vám podle oblíbených předmětů a zaměření poradí s výběrem studijního programu.
-
2. Vyslechněte si názor okolí
Určitě znáte rčení, že pravdu mají vždycky maminka a pan režisér. Možná s rodiči ne vždy souhlasíte, ale přece jen jsou to lidé, kteří vás znají nejlépe a uvědomují si vaše přednosti i slabší stránky. Požádejte je o názor, stejně tak se zeptejte i svých oblíbených pedagogů, třeba vás navedou správným směrem. Poradit se určitě můžete také s kamarády.
-
3. Projděte si programy
Můžete se rozhodovat ve výběru podle fakult nebo podle témat. Zkusit lze i vylučovací metodu a vyřadit ze hry oblasti, které vás zajímají nejméně.
Když už dospějete k určitému výběru, detailně si prostudujte zaměření studijního programu a jeho cíle. Podívejte se, jak daný program hodnotí absolventi, můžete tak zjistit i to, jaké se nabízejí možnosti pracovního uplatnění.
Co znamená MUNI?
MUNI je Masarykova univerzita. Vytváříme podmínky pro chytřejší svět. Věnujeme se výuce, vědě a výzkumu a inspirujeme společnost k zodpovědnému a udržitelnému růstu.
Do naší KOMUNITY patří studenti, pedagogové, vědci, absolventi, zaměstnanci a každý, kdo vyznává svobodu, úctu a zodpovědnost.
-
4. Poznejte fakultu na vlastní oči
Nikdy není na škodu seznámit se s novým místem studia na vlastní kůži. Využijte třeba dnů otevřených dveří na jednotlivých fakultách nebo Open Day.
Pokud se časově netrefíte, nevadí, zkuste fakultu navštívit na vlastní pěst, pobavte se se studenty, zjistěte, jak vypadá jejich den, prozkoumejte zázemí i vybavení školy. Třeba narazíte i na někoho, kdo už si vybral stejný studijní program jako vy.
-
5. Jak vidíte budoucnost?
Položte si různé otázky. Co od studia očekáváte? Toužíte se připravit na budoucí povolání a máte jasnou představu o své profesi? Víte, co byste chtěli dělat za deset let?
Přemýšleli jste, který ze studijních programů bude v tomto směru hodně progresivní a přinese uplatnění? Nebo spíš očekáváte od studia nové poznatky a zkušenosti? Hodláte po studiích ještě poznávat svět? Odpovědi na tyto otázky vás nasměrují k výběru programu.
-
6. Rozhodujte i srdcem!
Umíte si představit, jak by vypadal váš život v případě studia konkrétního studijního programu? Těšíte se? Lákají vás výzvy, které studium klade?
To všechno jsou signály, které napovídají, že by mohla být vaše volba správná. Jestli vás ovšem představa studia spíš nudí nebo stresuje, asi to nebude to pravé ořechové.
Studujte na MUNI
Vyberte si z nabídky programů a staňte se i vy studujícími Masarykovy univerzity. Na MUNI vás čeká kvalitní a prestižní studium, špičkové zázemí, přátelská a respektující atmosféra i spousta nových zážitků. Přidejte se k nám a staňte se tvářemi MUNI.
Více článků
-
TSP přehledně. Kdy a kolikrát můžete dělat tyto přijímačky?
Po podání přihlášky vás čekají přijímací zkoušky a u většiny programů také test studijních předpokladů (TSP). Co vše byste o něm měli vědět?
-
Vybírejte podle kvality, ne vzdálenosti od domova
Dojíždění nehraje při výběru vysoké školy hlavní roli. Nebo by alespoň nemělo. Vybírejte podle oboru studia, ne podle vzdálenosti od domova.