Bydlení v Brně: Kolej, nebo privát?
Přestěhovat se do Brna za studiem z jiné části republiky není žádná věda, i když se to tak zpočátku může zdát. Nejdůležitější je si hned ze startu odpovědět na základní otázku: Chci koleje, nebo privát? Obě varianty bydlení totiž mají svá pro a proti.
Kolej: studentský život se vším všudy
Pokud je něco, co mají rodiče ještě raději než úspěchy vlastních dětí, jsou to koleje. Mají s nimi totiž dost často spojenou ekonomickou výhodnost, studentský život nebo zážitky ze svých vysokoškolských let.
To, že koleje stojí o poznání méně než bydlení v bytě, je neopomenutelný fakt. I když cena za jedno nebo dvoulůžkový pokoj na některých kolejích může být podobně vysoká jako nájem ve spolubydlení, v konečném důsledku je kolej znatelně levnější. Na rozdíl od bytu za ni totiž nemusíte platit celý kalendářní rok. Pokoj na koleji máte také vždycky zařízený a odlehčíte tak svojí peněžence od nákladů spojených s vybavováním často nezařízeného pokoje.
Pokud něčím koleje jsou, tak právě branou do studentského života. Kontakt s lidmi je tam dennodenní. Na většině kolejí se pořádají nejrůznější kulturní akce a máte tak možnost poznat celou řadu nových lidí a osvojit si v životě tolik potřebné komunikační dovednosti.
Koleje jsou navíc velmi často vybaveny různými zařízeními pro trávení volného času (od stolního fotbálku po posilovnu). Jako součást kolejného si tak můžete užívat spoustu aktivit. Do řady činností se ale člověku samotnému prostě nechce. To má jednoduché řešení! Nebojte se napsat na kolejní Facebook skupinu. Většina lidí na koleji je totiž naladěná podobně jako vy a nebude tak problém najít parťáka pro prakticky jakýkoliv způsob vyžití. Kolej si potom registrujete každý rok znovu.
Ubytovací stipendium
Pokud patříte mezi mimobrněnské studenty v prezenčním studiu, můžete si každoročně požádat o takzvané ubytovací stipendium.
O přidělení stipendia se přitom rozhoduje v každém semestru zvlášť. Když se vám ho podaří získat, může jeho výše pokrýt minimálně jeden měsíční nájem.
Ubytovací stipendium není závislé na typu bydlení. Je tedy jedno, jestli bydlíte na koleji, nebo na privátu.
Bydlení na koleji
3 200+ Kč
nejlevnější cena kolejného za lůžko v pětilůžkovém pokoji
plusy
nízké náklady na bydlení, bezstarostnost, neřešíte údržbu
minusy
nutnost dodržování pravidel, nevyberete si spolubydlící, méně soukromí
Jak to na koleji vypadá a kdy se hlásit o místo?
Studenti MUNI mají pro krátkodobé i dlouhodobé ubytování k dispozici přes tři tisíce lůžek v 11 budovách kolejí rozložených v různých částech Brna. Koleje najdete například v Komárově, Masarykově čtvrti a na Kraví Hoře, v Králově Poli, centru města nebo v blízkosti Univerzitního kampusu Bohunice.
Všechna ubytování jsou vybavena internetovým připojením, prádelnou, TV místností, studovnou a lednicí na pokoji. Registrace na koleje je možná až po zápisu do studia, přičemž prváci mají výhodu, protože mohou obsazovat kapacity jako první. Ubytování nabízíme v různých cenových relacích, podrobnější informace vždy najdete na webu Správy kolejí a menz MUNI.
Byt: svoboda a větší soukromí
Byt, či nebyt? To je, oč tu běží! Najít jeden byt přesně podle vlastních preferencí nebývá úplně snadné. Nenechte se ale odradit počátečními bolestmi, i když hledání toho vysněného nebude úplně jednoduché, přinese vám oproti kolejím několik výhod.
Asi nejvýraznější výhodou je větší soukromí. Ač vám potkávání s lidmi v začátku studia na vysoké školy může vyhovovat, postupně dojdete do bodu, kdy budete v životě trochu víc soukromí potřebovat.
Neustálé ukazování ISICu, nahlašování návštěv nebo nemožnost si zařídit pokoj podle sebe – i v tomhle má kolej svoje limity. Na privátě naopak tyto věci řešit nemusíte. Do bytu si po domluvě se spolubydlícími vodíte, koho chcete. Pokoj si navíc zařídíte podle svého.
Bydlení v bytě vám dá větší míru svobody, je ale jen na vás, jak velkou důležitost jí přikládáte. Se svobodou se ale nutně pojí i zodpovědnost, takže na bytě většinou potřebujete minimálně jednoho „styčného důstojníka“, který řeší provozní věci s majitelem. Pokud na vás tento „černý Petr“ vyjde, tak věřte, že budete mít daleko více starostí než na koleji, kde vše řeší provoz univerzity.
Bydlení na privátu
4 500+ Kč
cena za lůžko na měsíc ve dvoulůžkovém pokoji
plusy
všechny lokality po Brně, větší svoboda, možnost výběru spolubydlících
minusy
složitější proces hledání, starost s údržbou a menšími opravami
Ať už si vyberete jakékoli ubytování, nejdůležitější je, abyste se v Brně cítili jako doma. Čekají vás skvělá studentská léta plná nových zážitků a objevů. Brno je město plné příležitostí a zábavy, které stojí za to prozkoumat. Objevíte zde vše od nočního života přes bohatou gastronomii, procházky historickou částí města i obrovské možnosti pro volný čas až po kulturní akce. V Brně se nikdy nebudete nudit, ať už preferujete koncerty, sport, nebo jen odpočinek v přírodě. Kde začít? Sepsali jsme pro vás 20 tipů, co byste rozhodně měli zažít.
Studujte na MUNI
Vyberte si z nabídky programů a staňte se i vy studujícími Masarykovy univerzity. Na MUNI vás čeká kvalitní a prestižní studium, špičkové zázemí, přátelská a respektující atmosféra i spousta nových zážitků. Přidejte se k nám a staňte se tvářemi MUNI.