Nový řád celoživotního vzdělávání na MU

Od 1. května 2024 vstupuje v platnost nový Řád celoživotního vzdělání MU, který výrazným způsobem mění uskutečňování celoživotního vzdělávání na MU, zavádí jednotnou evidenci CŽV i systém vnitřního hodnocení založený na principu institucionální akreditace.

1. 5. 2024 Oddělení celoživotního vzděláváníRektorát

Bez popisku

Původní záměr novelizovat Řád CŽV MU z roku 2017 vzal za své ve chvíli, kdy bylo zřejmé, že nebude možné zajistit plnění strategického záměru MU, reflektovat změny na trhu vzdělávacích příležitostí, ani pružně reagovat na poptávku ze strany trhu práce. Navíc by se evidence CŽV musela ještě rozšířit o vydávání mikrocertifikátů, což by vedlo k dalšímu nesystémovému zásahu do již tak nejednotné organizace CŽV na MU. Proto MU přikročila k vytvoření zcela nového vnitřního předpisu, na jehož přípravě se podílely všechny odbory, oddělení i jednotlivci, kterých se celoživotní vzdělávání, jeho uskutečňování, evidence i zajištění kvality na MU týká.

Nová evidence vychází z evidence řádného studia a zavádí termíny program CŽV, plán CŽV a předmět CŽV, a související termíny garant programu CŽV a garant předmětu CŽV, které jsou paralelou k termínům studijní program, plán a předmět, a garant studijního programu a garant předmětu.Vzhledem k různorodosti CŽV na MU a pro nastavení procesů vzniku a vnitřního hodnocení kvality se programy CŽV dělí do tří kategorií podle rozsahu studijní zátěže, podle nositele oprávnění uskutečňovat program CŽV na fakultní a nefakultní programy, a podle typu zajištění kvalita na programy CŽV přiřazené k uskutečňovanému studijnímu programu za účelem zajištění institucionální akreditace a programy CŽV nepřiřazené, u kterých je kvalita zajištěna jiným způsobem.

Nový Řád CŽV zajišťuje řádné plnění zákonných povinností MU ve vztahu k CŽV, splňuje podmínky pro uskutečňování vzdělávání v systému microcredentials (MC) i vydávání a ověřování mikrocertifikátů, identifikuje vzdělávací aktivity v rámci CŽV na MU pro účely osvobozeného plnění bez nároku na odpočet DPH, a v neposlední řadě umožňuje kterékoliv součásti MU nebo útvaru Rektorátu MU uskutečňovat a evidovat své vzdělávací aktivity v rámci CŽV na MU.  Řád CŽV MU je k dispozici na stránkách MU - O univerzitě > Úřední deska > Řád celoživotního vzdělávání MU.

Přehled všech článků