Microcredentials
Co jsou microcredentials?
Microcredentials, zkráceně MC, je anglický termín, kterým se označuje specializované profesní vzdělávání malého rozsahu zakončené prokazatelným ověřením získaných kompetencí. Po jeho absolvování obdrží účastníci elektronický záznam - mikrocertifikát, neboli přenositelné, ověřitelné a mezinárodně uznatelné osvědčení, které umožní jeho držiteli prokázat znalosti, dovedností a kompetence získané v rámci celoživotního vzdělávání (CŽV).
Aktuálně
Komu jsou určeny?
Kurzy zakončené vydáním mikrocertifikátu jsou určeny nejen studentům a čerstvým absolventům, jako praktický bonus k řádnému studiu, ale i odborníkům s dlouholetou praxí v oboru, kteří potřebují získat konkrétní znalosti například během několikatýdenního nebo jednosemestrálního kurzu.
Nově získané znalosti a dovednosti doložené ověřitelným elektronickým záznamem, mikrocertifikátem, pomohou absolventům kurzu zvýšit uplatnitelnost na trhu práce a podpoří jejich snahu vedoucí k získání vysněné kariéry.
Mikrocertifikát lze uplatnit nejen na českém vzdělávacím trhu a trhu práce, ale i v zahraničí prostřednictvím platformy Europass.
Mikrocertifikát je
- Transparentní - ověřitelné výstupy
- Přenositelný - sdílený elektronický záznam
- Kumulovatelný - lze skládat do větších celků
- Uznatelný - prokazatelné ověření platnosti
Za co je lze vydávat?
Mikrocertifikát je
záznam – osvědčení – o absolvování jednotky učení malého rozsahu vyjádřeného ECTS kredity a dosažení jasně definovaných a ucelených výsledků učení, tedy souboru znalostí, dovedností a postojů, které tvoří způsobilosti (kompetence).
Podstata vzdělávání v systému microcredentials (MC) není na MU ničím novým. Stejně jako u CŽV zaměřeného na výkon povolání se i v tomto případě jedná o profesní vzdělávání, které umožňuje rozšiřovat znalosti, zvyšovat kvalifikaci a posilovat kompetence.
Jednotkou učení v systému MC může být nejen vzdělávání v programu CŽV ve smyslu § 60 zákona o vysokých školách, ale také předmět nebo soubor několika souběžných nebo navazujících předmětů v akreditovaném studijním programu.
Na rozdíl od běžného CŽV je vzdělávání v MC upraveno a řídí se doporučeným rámcem, který vznikl na základě spolupráce všech veřejných vysokých škol v České republice v rámci Národního plánu obnovy, projekt MUNI 3.2.1, registrační číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022.
Čím se liší od ostatních?
Mikrocertifikát je primárně elektronický záznam, který obsahuje nejen informace o jeho držiteli (účastníkovi vzdělávání) a udělujícím subjektu (vysoké škole), ale také o vlastním vzdělávání a dosažených výstupech z učení.
Je opatřený unikátním identifikátorem a uložený bez časového omezení spolu s elektronickou pečetí v jednotném systému pro ověřování, kde je přístupný přes neveřejný odkaz, který jeho držitel může sdílet přímo nebo prostřednictvím QR kódu.
Společně s elektronickým záznamem obdrží absolvent vzdělávání v MC doklad o získání mikrocertifikátu ve formátu PDF a datový soubor JSONLD k ověření platnosti v českém systému pro ověřování Mikrocertifikat.cz i v Europassu pomocí aplikace EDCI Viewer.
Mikrocertifikát má
- Institucionální zajištění kvality
- Studijní zátěž v rozmezí 1-60 ECTS
- Evropský rámec kvalifikací (EQF)
- Způsob, jazyk a výsledky učení
- Typ a dosažené hodnocení
- Další informace
Jak a kde je lze použít?
Mikrocertifikát vydaný za absolvovaný kurz má podobu elektronického záznamu, který lze v podobě odkazu nebo QR kódu přidat do portfolia dokladů o vzdělávání a pracovních zkušenostech na platformě Europass, na jakýkoliv profesní profil jako je LinkedIn, nebo místo příloh přímo do profesního životopisu. Budoucí školitel nebo zaměstnavatel si tak může snadno zobrazit informace o znalostech, dovednostech a obecných způsobilostech, kterými držitel mikrocertifikátu disponuje.
Kromě jednotlivců mohou výhody vzdělávání v systému MC a možnosti elektronického osvědčení využívat i instituce a firmy v rámci rozšiřujících kurzů pro své zaměstnance. A to nejen ve formě standardních kurzů CŽV, ale profesních kurzů vytvořených přímo na míru.
Osvědčení v PDF
Vystavený mikrocertifikát se ukládá v Informačním systému MU (IS MU). Absolvent vzdělávání v MC si ho může zobrazit a následně stáhnout po přihlášení do IS MU v aplikaci E-výpisy.
Automaticky generovaný soubor PDF se skládá ze dvou částí, osvědčení a dodatku, který obsahuje výpis položek mikrocertifikátu a přímý odkaz a QR kód do jednotného systému pro ověřování Mikrocertifikat.cz.
Mikrocertifikat.cz
Prostřednictvím přímého odkazu nebo QR kódu lze zobrazit základní údaje o mikrocertifikátu, údaje o jeho držiteli, zajištění kvality a hodnocení i náhled PDF osvědčení, a ověřit formát, pečeť a platnost mikrocertifikátu v systému pro ověřování Mikrocertifikat.cz.
Držitel mikrocertifikátu se pak může rozhodnout s kým a na jakou dobu bude přístup do systému pro ověření mikrocertifikátu sdílet, například při prokazování absolvování specifického vzdělávání, ve svém CV při pracovních pohovorech nebo v rámci přihlašování k dalšímu vzdělávání.
Europass EDC Viewer
Ke každému mikrocertifikátu vydanému na MU se generuje i soubor JSONLD pro zobrazení a ověření platnosti mikrocertifikátu nejen v systému pro ověřování Mikrocertifikat.cz, ale i v celoevropském souboru nástrojů pro správu dokladů o vzdělávání a pracovních zkušenostech Europass prostřednictvím aplikace EDC Viewer.
Aplikace je přístupná bez přihlášení. Po kliknutí na tlačítko Nahrát certifikát v kategorii Certifikáty pro občany se vloží příslušný soubor JSONLD a aplikace vložený mikrocertifikát zobrazí a ověří jeho platnost.
Mikrocertifikáty na MU
Národní plán obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, reg. č. NPO_MUNI_MSMT-16606/2022
RMU, Komenského nám. 2, Brno
Kancelář č. 405
czv@rect.muni.cz