Informace o projektu
Česko-polská právní komparatistika
(CPPK)
- Kód projektu
- MUNI/B/0920/2011
- Období řešení
- 1/2012 - 12/2012
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Grantová agentura MU
- DO R. 2020_Kategorie B - Specifický výzkum - Studentské vědecké konference
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Právnická fakulta
- doc. JUDr. Petr Mrkývka, Ph.D.
- Mgr. Bc. Eva Bilanová
- Dr Mgr. Damian Czudek, Ph.D.
- Mgr. Gabriel Kopeć
- Dr Mgr. Michal Koziel, Ph.D.
- Mgr. Michal Liška
- Mgr. Anna Niedobová
- Mgr. Adam Ondruch
- Mgr. Dorota Pawlasová
- Mgr. Sylwia Siedlaczková
- Mgr. Kristýna Staszczaková
Hlavním posláním konference „Česko – polská právní komparatistika“ je vytvoření platformy pro podporu a rozvoj mladých vědeckých pracovníků a vědecké práce jako takové v oblasti právní komparatistiky, jež je v dnešním stále se „zmenšujícím“ světe velice důležitou metodou vědeckého poznání. Účastníci konference se budou zabývat analýzou a srovnáváním vybraných institutů v právním řádu Polska a České republiky.
Česká republika a Polsko, jakožto dva sousední státy střední Evropy, mají mnoho společného, ale je možné postřehnout také rozdílů. Ať už se jedná o právo ve všech jeho odvětvích nebo společenský a historický vývoj.
Naším cílem je také vytvoření tradice společného bádání a výměny poznatků a názorů, a přes to rozvoj znalostí a dovedností každého jednotlivce. Nepochybným přínosem bude také možnost setkání se s odlišnou právní kulturou a také rozvoj jazykových schopnosti na obou stranách.
V souvislosti s tím, se na organizaci konference bude podílet také „Centrum polského práva“, jakožto nově vznikající subjekt, jenž má podporovat bádání a srovnávání výše specifikovaných právních řádů. Partnerem konference bude také „Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku“ a „Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Prawa Uniwersytetu w Białymstoku“.
Jednání na konferenci bude probíhat ve dvou sekcích (veřejnoprávní a soukromoprávní), kde bude na základě dalších jednání s partnery vyspecifikováno jedno nosné téma konference. Průřezové sekce umožňují bližší tematické propojení jednotlivých příspěvků, a tudíž vyšší možností diskuse nad nimi. Metoda komparace umožňuje vyšší míru konfrontace poznatků mezi účastníky několika právních oborů z obou států v jednom tematickém okruhu. Jako vhodné podtéma konference se jeví „subjektivita v právu“.
Publikace
Počet publikací: 2
2012
-
Česko - polská právní komparatistika
Rok: 2012, druh: Uspořádání konference
-
Česko - polská právní komparatistika 2012
Rok: 2012, druh: Editorství tématického sborníku