Informace o projektu
Farmakologický výzkum v oblasti farmakokinetiky, neuropsychofarmakologie a onkologie
- Kód projektu
- MUNI/A/1550/2018
- Období řešení
- 1/2019 - 12/2019
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Grantová agentura MU
- DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
- Fakulta / Pracoviště MU
- Lékařská fakulta
Výzkum na farmakologickém ústavu LF MU spadá do kategorie preklinických i klinických hodnocení léčiv. V preklinické oblasti je pracoviště dlouhodobě zaměřeno na studium psychotropních látek. Klinické hodnocení léčiv se potom zaměřuje na akademické klinické studie, zejména s vlastními vyvíjenými léčivy, které spadají mezi tzv. léčivé přípravky pro moderní terapie. Jedna část výzkumu ústavu je zaměřena přímo na vývoj a výrobu těchto léčiv, zatímco druhá část týmu následně po aplikaci pacientům v rámci klinického hodnocení hodnotí jejich bezpečnost a terapeutický přínos.
Farmakokinetická část je zaměřena na výzkum nových přírodních látek s potenciálním terapeutickým využitím. Konkrétně se farmakokinetické studie zaměřují na interakce sledovaných látek s enzymatickým systémem cytochromu P450 (CYP). Další oblastí výzkumu je studium zapojení endokanabinoidního systému do regulace aktivity CYP. V neposlední řadě je farmakokinetická laboratoř místem vývoje nových analytických metod, které se dají využít pro klinický výzkum nebo pro vývoj nových lékových forem s prodlouženým uvolňováním léčiva.
Behaviorální část je zaměřena na několik souběžných výzkumných směrů. Jedná se především o preklinické modelování látkových závislostí a jejich farmakologické ovlivnění. Do skupiny studovaných léčiv patří ligandy glutamátergních receptorů jako je experimentální látka NBQX. Další studie se zaměřují na nežádoucí metabolické účinky antipsychotik a jejich izolaci od metabolických vlivů schizofrenii podobného fenotypu. Kromě toho se zaměřujeme i na vývoj neurozobrazovacích biomarkerů účinků psychofarmak a animálních modelů neuropsychiatrických onemocnění.
Onkologická část je zaměřena na výzkum a vývoj protinádorové terapeutické vakcíny na bázi autologních aktivovaných dendritických buněk. Tato terapeutická vakcína byla vyvinuta v rámci jednotky ACIU (Advanced Cell Immunotherapy Unit). Během vývoje dendritické vakcíny i vlastní realizace klinického hodnocení fáze I/II jsou výzkumně hodnoceny imunologické vlastnosti léčiva, na základě průběžného imunomonitoringu pacientů. Výzkumné činnosti jsou dále směrovány k personalizaci vhodného výběru pacientů, kdy se jeví, že řada souběžně požívaných protinádorových léčiv zejména z rodiny multikinázových inhibitorů (TKi) negativně inhibuje imunitní odpověď pacienta a je do terapeutických kombinací s dendritickou vakcínou nevhodná.
Publikace
Počet publikací: 21
2020
-
Lycopene increases metabolic activity of rat liver CYP2B, CYP2D and CYP3A.
Pharmacological Reports, rok: 2020, ročník: 72, vydání: 1, DOI
-
Metabolický profil methylazoxymethanolového modelu schizofrenie u potkana a vliv tří antipsychotik
Rok: 2020, druh: Další prezentace na konferencích
-
Protichodná behaviorálna odpoveď na neonatálnu blokádu CB1 receptorov u MAM-exponovaných potkanov a zdravých kontrol
Rok: 2020, druh: Konferenční abstrakty
-
Therapeutic Drug Monitoring of Sunitinib in Gastrointestinal Stromal Tumors and Metastatic Renal Cell Carcinoma in Adults-A Review
THERAPEUTIC DRUG MONITORING, rok: 2020, ročník: 42, vydání: 1, DOI
-
Vliv farmakologicky odlišných látek na perfuzi mozku
Rok: 2020, druh: Další prezentace na konferencích
-
Vliv NBQX na příjem metamfetaminu a nikotinu
Rok: 2020, druh: Konferenční abstrakty
2019
-
Different effects of prenatal MAM vs. perinatal THC exposure on regional cerebral blood perfusion detected by Arterial Spin Labelling MRI in rats
Scientific reports, rok: 2019, ročník: 9, vydání: 6062, DOI
-
Diffusion Kurtosis Imaging Detects Microstructural Changes in a Methamphetamine-Induced Mouse Model of Parkinson's Disease.
Neurotoxicity research, rok: 2019, ročník: 36, vydání: 4, DOI
-
Duální opioidní analgezie – teorie a praxe
Rok: 2019, druh: Konferenční abstrakty
-
Effects of adolescent treatment with cannabinoids in neurodevelopmental animal model of schizophrenia
Rok: 2019, druh: Další prezentace na konferencích