Informace o projektu
Využití ICG diluční křivky v cévní chirurgii
(ICG Dilution Curve)
- Kód projektu
- MUNI/LF-SUp/1283/2023
- Období řešení
- 1/2024 - 12/2024
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Interní projekty LF
- Start-up
- Fakulta / Pracoviště MU
- Lékařská fakulta
Možnosti využití angiografie s indocyaninovou zelení (ICG), jak v intraoperačním, tak postoperačním módu, či jen v prosté diagnostice, jsou aktuálním tématem, objevujícím se v cévní chirurgii či jejích hraničních odvětvích. Perioperační hodnocení patence štěpů či rekanalizovaných arteriálních segmentů je obzvláště důležité u periferních rekonstrukcí, kde můžeme okamžitě očekávat vzestup perfúze v daném tepenném povodí (angiosomu). Zvyklé informace o vaskulární struktuře, které nám dává DSA, nemusí nutně odpovídat požadované úrovni funkční perfuze, která je však pro osud tkáně v daném kompartmentu rozhodující. Funkční perfuzní zobrazování má potenciál se stát zásadním predikčním faktorem u hojení defektů či posuzování vitality tkání, hodnocení úspěšnosti a efektivity léčby. Pro tyto účely nejlépe, dle našich dosavadních zkušeností, vyhovuje dynamický ukazatel tkáňové perfuze, vlastní diluční křivka ICG. Její dynamika a morfologie je závislá na suficientnosti periferního prokrvení a bude odpovídat míře ischemie, která je rozdílná u pacientů před a po revaskularizační léčbě. Pro tyto účely je nutné zhotovit odpovídající, dostatečně citlivý přístroj se snímačem a filtry, který zachycení ICG diluční křivky v reálném čase umožnuje. Funkční prototyp na měření in vitro koncentrací ICG barviva, dosahovaných v plazmě u živých organismů, se nám již podařilo zhotovit, výsledky jsou velmi dobré. Pomocí parametrů v ICG dilučních křivkách před léčbou a po ní, budeme schopni přesně určovat klinickou úspěšnost a efektivitu léčby, ev. vitalitu tkáně.
To vše, po následném párováním s všeobecně přijímanými hlavními ukazateli a prediktory periferní oxygenace (saturace O2, TcpO2). Pro tuto problematiku se budeme snažit najít i uplatnění v jiných odvětvích chirurgie, což se očividně nabízí, neboť krevní perfuze je všem živým organismům vlastní a ICG barvivo je považováno za zcela netoxickou látku.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.