Informace o projektu
Tranzitní program pro osoby s mentálním postižením
- Kód projektu
- MUNI/41/020/2009
- Období řešení
- 1/2009 - 12/2009
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Programy podporované ze specifického výzkumu (NESPADAJÍ SEM PROJEKTY PŘIHLAŠOVANÉ DO SOUTĚŽE VYHLÁŠENÉ NA PODZIM 2009)
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Pedagogická fakulta
- doc. PhDr. Mgr. Jarmila Pipeková, Ph.D.
- Mgr. Zdeňka Bělohlávková
- Klíčová slova
- Poskytovatel služby tranzitní program, mentální postižení, přechod ze školy do práce, profesní příprava, praktická škola
Tranzitní program je soubor služeb, které poskytují pomoc při přechodu ze školy do zaměstnání žákům se zdravotním postižením. Hlavním cílem projektu "Tranzitní program pro osoby s mentálním postižením" je zmapovat a analyzovat současnou situaci služby tranzitní program na území České republiky. Předmětem činnosti výzkumného záměru je získání informací a podkladů od jednotlivých poskytovatelů služby tranzitní program.
Výsledky
Cílem fakultního výzkumného projektu bylo zmapovat poskytovatele tranzitního programu pro osoby s mentálním postižením v České republice a zjistit, jakým způsobem poskytují a realizují tranzitní program ze školy do práce. Výsledky výzkumného šetření byly analyzovány a jsou součástí diplomové práce Tranzitní program pro osoby s mentálním postižením. Diplomová práce je uveřejněna v archivu závěrečných prací v IS MU.
S koordinátory tranzitního programu byl v jednotlivých organizacích realizován rozhovor a zároveň byly poskytnuty informační materiály související s tranzitním programem. Tranzitní program se v České republice začal poskytovat v roce 1995, přičemž k většímu rozvoji došlo po roce 2000. Cílem tranzitního programu - přechod ze školy do práce - je připravit žáky posledních ročníků speciálních škol na přijetí do pracovního poměru po ukončení školy, vytvořit pracovní návyky a získat představu o možnostech na otevřeném trhu práce. V současné době poskytuje tranzitní program ze školy do práce pouze sedm nevládních neziskových organizací, u šesti organizací se počet uživatelů tranzitního programu pohybuje v rozmezí od jednoho do deseti žáků. Malé rozšíření tranzitního programu v České republice je ovlivněno nejistým financováním služby.