Informace o projektu
Processes influencing democratic ownership and participation (PIDOP)
(PIDOP)
- Kód projektu
- 225282
- Období řešení
- 5/2009 - 4/2012
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Evropská unie
- 7. rámcový program EU
- Spolupráce
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Fakulta sociálních studií
- prof. PhDr. Petr Macek, CSc.
- prof. PhDr. Ing. Ondřej Císař, Ph.D.
- Mgr. Kateřina Vráblíková, Ph.D.
- WWW stránky projektu
- http://ivdmr.fss.muni.cz/info/view.php?cisloclanku=2009111902
- Klíčová slova
- občanství, politická a občanská paricipace, psychologické procesy, politické instituce
- Spolupracující organizace
-
The Queen University of Belfast
- Odpovědná osoba prof Evanthia Lyons
- Odpovědná osoba Isabel Menezes, PhD.
- Odpovědná osoba Michel Born, PhD.
- Odpovědná osoba prof Bruna Zani
- Odpovědná osoba prof Peter Noack
- Odpovědná osoba prof. Martyn Barrett
- Odpovědná osoba prof Erik Amna
- Odpovědná osoba Dr. Tulin Sener
PIDOP je mezinárodní výzkumný projekt financovaný Evropskou komisí v rámci 7. rámcového programu. Je zaměřen na zkoumání procesů, které ovlivňují demokratické občanství a participaci v osmi Evropských zemích – Belgii, České republice, Itálii, Německu, Portugalsku, Švédsku, Turecku a Velké Británii. Projekt je interdisciplinární povahy a vychází z oborů psychologie, politologie, sociologie, sociální politiky, a pedagogiky.
Projekt se zaměřuje na zkoumání 1) kontextuálních faktorů působících na makro úrovni (historické, politické a ekonomické vlivy a působení volebních systémů), 2) přímých sociálních faktorů (vliv rodiny, vzdělávání a médií) a 3) psychologických faktorů (kognitivní faktory, motivace, postojů a identity), které podporují občanskou a politickou angažovanost a participaci či naopak od ní jedince odrazují. Východiskem výzkumu je studium psychologie jednotlivců a tak se zaměřuje hlavně na zkoumání psychologických procesů, které představují mechanismus, skrze nějž působí přímé sociální a kontextuální (makro úrovňové) faktory na občanskou a politickou angažovanost a participaci.
Empirický výzkum bude mít několik etap a bude zasahovat několik oblastí. Bude se věnovat analýze individuálních dat týkajících se občanské a politické angažovanosti, jež jsou dostupná z mezinárodních dotazníkových šetření. V další oblasti se zaměří na čtyři cílové skupiny – mladé lidi, ženy, minority a imigranty – u kterých se často projevuje nízká občanská a politická angažovanost. Zároveň se výzkum bude věnovat tomu, jak se politická a občanské angažovanost manifestuje na regionální, národní a evropské úrovni.