Oslavy MUNI 100 se blíží

Na den přesně, tedy 28. ledna, zahájí Masarykova univerzita oslavy 100. výročí od svého založení, které v průběhu celého roku 2019 přinesou obřady spojené s oceňováním významných osobností, kulturní i společenské akce nebo velký absolventský sraz.

1. 1. 2019

Bez popisku

Celé oslavy bude provázet motiv „Díky MUNI“ jako připomenutí toho, co právě díky univerzitě dokázali a získali její absolventi, ale také celá společnost, a současně jako výraz poděkování všem, kdo se zasloužili o rozvoj této instituce, jejímž cílem je předávat vědění a rozvíjet poznání.

„Stoleté výročí je dobrou příležitostí k přemýšlení o tom, jaké jsou základní rysy vnitřní kultury, kterou si studenti na univerzitě díky svým učitelům osvojují a odnášejí do života. Díky bytostnému spojení vzniku naší univerzity se založením demokratického československého státu si naše akademická obec od počátku zakládá na demokratických principech a přes všechen útlak a kompromisy, kterými byla v minulosti vystavena, si dodnes uchovala přesvědčení, že svoboda je nezbytnou podmínkou univerzitního života,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Vše o MUNI 100 hledejte na www.muni100.cz.

V den 100. výročí, v pondělí 28. ledna v 10 hodin odstartuje oslavy akademický obřad v univerzitní aule na právnické fakultě. Zlaté medaile MU převezmou rektor Univerzity Komenského v Bratislavě Karol Mičieta, někdejší rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek, jeden ze zakladatelů Fakulty informatiky MU a dlouholetý vedoucí Ústavu výpočetní techniky MU Václav Račanský a emeritní rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Oslavy budou pokračovat také večerním programem, a to uvedením Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v Janáčkově divadle. Před představením budou ve foyer divadla pokřtěny dvě jubilejní publikace autorských týmů kolem historiků Jiřího Hanuše a Lukáše Fasory: Kalendárium Masarykovy univerzity 1919–2019 a Mýty a tradice středoevropské univerzitní kultury. V oceňování se bude pokračovat i následující den 29. ledna udělením Velké zlaté medaile, kterou v 10 hodin v univerzitní aule převezme slovenský prezident Andrej Kiska. Večer uvede Česká televize na programu ČT2 dokument Otevřená pevnost – 100 let Masarykovy univerzity. V předpremiéře ho uvede univerzitní kino Scala už 21. ledna od 20.30 spolu s diskuzí s autory a aktéry.

Další velká část oslav bude následovat začátkem března a poté v polovině května. Pro studenty, zaměstnance, ale i pro širokou veřejnost budou připravené koncerty, filmový festival, vědecké klání Science slam nebo výroční výstava.

Vrcholem oslav bude 15. červen, který se stane Dnem absolventů Masarykovy univerzity. Program na jednotlivých fakultách vystřídá v pozdějších odpoledních hodinách Festival MUNI 100, který obsadí na celý den pavilon A na brněnském výstavišti a bude největším absolventským srazem Masarykovy univerzity v historii. Prezentovat se na něm budou jednotlivé fakulty a univerzitní pracoviště a při slavnostním aktu budou předány malé bronzové medaile vybraným absolventům. Návštěvníci se můžou těšit například na retro menzu, kde si pochutnají na tradičních českých jídlech, nebo na výstavu knih z produkce Munipressu. Odpolední festival představí například Vojtěcha Dyka s B-Side bandem nebo Ukulele Orchestra jako Brno či představení studentského ProFIdivadla.

Oslavme to společně!

PROGRAM OSLAV