Project information
Od van Gogha po Maneta: Mezinárodní obchodní aktivity a sběratelské ambice kritika Václava Nebeského jako vyslance českého umění v meziválečné Paříži
- Project Identification
- MUNI/FF-DEAN/1776/2021
- Project Period
- 1/2022 - 12/2022
- Investor / Pogramme / Project type
-
Masaryk University
- Internal projects of the Faculty of Arts
- FA Dean's program
- MU Faculty or unit
- Faculty of Arts
Významný český umělecký kritik a teoretik Václav Nebeský (1889–1949), autor první studie o českém moderním umění, vydané u příležitosti mezinárodní výstavy v Paříži roku 1937, v meziválečném období výrazným způsobem přispěl ke kontaktům české a francouzské výtvarné scény. Odborná pozornost byla věnována jeho raným aktivitám uměleckého kritika v českém prostředí (do r. 1923). Dosud jen minimum je však známo o ambiciózních a nekonvenčních mezinárodních obchodních a sběratelských aktivitách Nebeského, které vedl za svého pobytu na rue Delambre v samotném centru umělecké Paříže na Montparnasse v letech 1923 až 1937. Cílem projektu je propojení fragmentů pozůstalostních archivních fondů tohoto předního českého historika moderního umění nacházejících se na českém území s dokumenty a poznatky, jimiž disponují pařížské archivní a knihovní fondy, ale i napojení na současný intenzivní mezinárodní výzkum v této oblasti. Získané poznatky budou posléze konfrontovány a doplněny na základě aktuální, především německé a britské literatury týkající se meziválečného uměleckého obchodu v Evropě, neboť řada osobností, s nimiž byl Nebeský v obchodním kontaktu, pocházela právě z tohoto prostředí.
Václav Nebeský jako jediný český historik umění, nadaný literát a obchodník strávil v tomto období podstatnou část své odborné kariéry na francouzské půdě, se realizoval i jako znalec francouzského moderního umění. Organizačně se výrazně podílel mj. i na tehdejších oficiálních státních nákupech francouzského umění (dnes ve sbírce NG Praha). Dané problematice se tedy – z hlediska českého prostředí výjimečným způsobem – věnoval sběratelsky, obchodně i teoreticky a publikačně. Bližší identifikace a kontextualizace jeho kontaktů a aktivit může především validně přispět k současnému mezinárodnímu výzkumu soustředícímu se do značné míry nejen na poznání aktivit jednotlivých tvůrců a obchodníků, ale především na sítě přeshraničních a trans-kulturních vztahů a související mobilitu uměleckých děl, konceptů a idejí, kolujících mezi jednotlivými uměleckými centry Evropy po první světové válce.
Sustainable Development Goals
Masaryk University is committed to the UN Sustainable Development Goals, which aim to improve the conditions and quality of life on our planet by 2030.
Publications
Total number of publications: 5
2023
-
Old vs. New Middle Class : Collecting Identity in Interwar Central Europe as a Study Concept
Mapping Art Collecting in Europe, 1860-1940 : Eastern and Western Sociocultural Perspectives, year: 2023, number of pages: 15 s.
-
Předsedkyně redakční rady Bulletinu Uměleckohistorické společnosti ČR
Year: 2023, type:
2022
-
‘Keep those kitsch away from the Czech hands!’ Ethnic cleansing in the light of provenance research: nobility furnishings on the post-WWII Czechoslovakia art market
Year: 2022, type:
-
Alexandr Skalický's "Homey Interior" through the Lens of Collecting Behind the Iron Curtain
Consolation by Living : The Life of a Private Collector Behind the Iron Curtain / Útěcha bydlením. Život soukromého sběratele za železnou oponou, edition: Vyd. první, year: 2022, number of pages: 25 s.
-
Na hranicích dějin umění: Od sběratelství a provenienčního výzkumu k soudobým dějinám
Year: 2022, type: