Informace o projektu
Od van Gogha po Maneta: Mezinárodní obchodní aktivity a sběratelské ambice kritika Václava Nebeského jako vyslance českého umění v meziválečné Paříži
- Kód projektu
- MUNI/FF-DEAN/1776/2021
- Období řešení
- 1/2022 - 12/2022
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Interní projekty FF
- Program děkana FF
- Fakulta / Pracoviště MU
- Filozofická fakulta
Významný český umělecký kritik a teoretik Václav Nebeský (1889–1949), autor první studie o českém moderním umění, vydané u příležitosti mezinárodní výstavy v Paříži roku 1937, v meziválečném období výrazným způsobem přispěl ke kontaktům české a francouzské výtvarné scény. Odborná pozornost byla věnována jeho raným aktivitám uměleckého kritika v českém prostředí (do r. 1923). Dosud jen minimum je však známo o ambiciózních a nekonvenčních mezinárodních obchodních a sběratelských aktivitách Nebeského, které vedl za svého pobytu na rue Delambre v samotném centru umělecké Paříže na Montparnasse v letech 1923 až 1937. Cílem projektu je propojení fragmentů pozůstalostních archivních fondů tohoto předního českého historika moderního umění nacházejících se na českém území s dokumenty a poznatky, jimiž disponují pařížské archivní a knihovní fondy, ale i napojení na současný intenzivní mezinárodní výzkum v této oblasti. Získané poznatky budou posléze konfrontovány a doplněny na základě aktuální, především německé a britské literatury týkající se meziválečného uměleckého obchodu v Evropě, neboť řada osobností, s nimiž byl Nebeský v obchodním kontaktu, pocházela právě z tohoto prostředí.
Václav Nebeský jako jediný český historik umění, nadaný literát a obchodník strávil v tomto období podstatnou část své odborné kariéry na francouzské půdě, se realizoval i jako znalec francouzského moderního umění. Organizačně se výrazně podílel mj. i na tehdejších oficiálních státních nákupech francouzského umění (dnes ve sbírce NG Praha). Dané problematice se tedy – z hlediska českého prostředí výjimečným způsobem – věnoval sběratelsky, obchodně i teoreticky a publikačně. Bližší identifikace a kontextualizace jeho kontaktů a aktivit může především validně přispět k současnému mezinárodnímu výzkumu soustředícímu se do značné míry nejen na poznání aktivit jednotlivých tvůrců a obchodníků, ale především na sítě přeshraničních a trans-kulturních vztahů a související mobilitu uměleckých děl, konceptů a idejí, kolujících mezi jednotlivými uměleckými centry Evropy po první světové válce.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.
Publikace
Počet publikací: 5
2023
-
Old vs. New Middle Class : Collecting Identity in Interwar Central Europe as a Study Concept
Mapping Art Collecting in Europe, 1860-1940 : Eastern and Western Sociocultural Perspectives, rok: 2023, počet stran: 15 s.
-
Předsedkyně redakční rady Bulletinu Uměleckohistorické společnosti ČR
Rok: 2023, druh: Šéfredaktor / členství v redakční radě odborného časopisu
2022
-
‘Keep those kitsch away from the Czech hands!’ Ethnic cleansing in the light of provenance research: nobility furnishings on the post-WWII Czechoslovakia art market
Rok: 2022, druh: Vyžádané přednášky
-
Alexandr Skalický's "Homey Interior" through the Lens of Collecting Behind the Iron Curtain
Consolation by Living : The Life of a Private Collector Behind the Iron Curtain / Útěcha bydlením. Život soukromého sběratele za železnou oponou, vydání: Vyd. první, rok: 2022, počet stran: 25 s.
-
Na hranicích dějin umění: Od sběratelství a provenienčního výzkumu k soudobým dějinám
Rok: 2022, druh: Vyžádané přednášky