19. 9. 2019

Seniorům by ke zdraví mohly pomoct technologie. Neumí je ale používat

Na pozitivní zahraniční zkušenosti s využitím elektronických pomůcek a mobilních aplikací pro zvýšení pohybové aktivity seniorů se rozhodli navázat psychologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Tým pod vedením Steriani Elavsky mapoval, jak jsou na tom čeští senioři s pohybovou aktivitou a jak jsou ochotni využívat elektronické pomůcky k jejímu navýšení. Přišli ale na to, že možnost jejich použití je v Česku zatím omezená. Tuzemští senioři mají z technologií respekt a využívají je jen málo.

Výsledky různých výzkumů ukazují, že čeští senioři vykazují nižší míru fyzické aktivity a jiného chování, kterým by se snažili vylepšit svoje zdraví, než je evropský průměr. „Přitom možnosti, jak motivovat lidi starší 50 let k pohybu jsou a jsou i dobře známé. Některé jsou ale málo dostupné například pro lidi ve venkovských oblastech. Na druhou stranu dnešní mobilní technologie už dovedou motivovat k pohybovým aktivitám i jejich monitoringu, a efektivně tak působit na zlepšení zdravotních návyků,“ upozorňuje Steriani Elavsky.

Psychologové vycházeli také z informací zahraničních studií, které dokládají, že pokud senioři používají například sportovní náramky, mobilní aplikace nebo si na telefon nechávají zasílat výzvy k pohybu a nechávají si aktivitu sledovat, hýbou se víc. V Česku ale informace tohoto typu doposud chyběly a právě na to se tým psychologů soustředil. Z jejich závěrů plyne, že podobný typ podpory je tady teprve v počátcích.

„Pouze 16,8 procenta seniorů sdělilo, že používají internet k vyhledávání údajů ohledně svého zdraví a pouze 1,6 procenta seniorů používá nějaký digitální přístroj, který by monitoroval jejich činnost související se zlepšováním zdraví. Téměř 40 procent seniorů vnímá jako překážku v používání to, že technologie se vyvíjí příliš rychle a oni s nimi nedokáží držet krok,“ popsala Elavsky, která s kolegy získala data od 250 seniorů a od 250 o seniory pečujících osob.

Zjištění ukazují, že v procesu přípravy na budoucí používání technologií pro podporu zdraví je důležitá sociální podpora a nápomocní pečovatelé či osoby blízké, kteří seniorovi vše vysvětlí a nabídnou pomoc. Jelikož v zemích Evropské unie je dlouhodobým cílem digitalizace zdravotnictví a větší využívání technologií, chtějí se psychologové právě tomuto tématu ještě více věnovat. Tento konkrétní projekt s názvem mHealth Active získal finanční prostředky z programu pro výzkum a inovace Horizont 2020 Evropské unie v rámci akcí Marie Sklodowska-Curie a je spolufinancován Jihomoravským krajem. Tento materiál odráží pouze postoje autora projektu a EU není odpovědná za jakékoli možné použití informací obsažených v takovém materiálu. Výzkum byl schválen Etickou komisí Masarykovy univerzity.

Stáhnout článek .pdf 274 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info