Co dělat v případě akutní krizové situace?
Kam se můžete obrátit v případě, že sami zažíváte akutní krizi, přemýšlíte nad ukončením svého života, nebo jste svědkem toho, kdy se někdo ocitá v ohrožení, případně ohrožuje druhé? To jsou samozřejmě velmi náročné situace pro každého z nás a často nás přemáhají spíše pocity zoufalství, šoku, nedokážeme racionálně přemýšlet. Je proto dobré vědět alespoň tolik, že v této situaci nemusíme být sami a znát místa, na která se můžeme obrátit, případně zdroj, kde tyto kontakty najdeme. Níže uvádíme několik z nich.
Jsem v krizi
Nad tím, jaké by to bylo, kdyby člověk tzv. „nebyl“ občas může přemýšlet každý. Pak jsou ale situace, kdy se cítíme opravdu akutně na dně, nejsme schopni běžně fungovat a situace se zdá opravdu neúnosná. Nebuďte v tom sami a pamatujte, že jsou zde kontakty, kam se v takovém případě můžete obrátit:
- Nonstop TELEFONICKÁ SLUŽBA CENTRA KRIZOVÉ PÉČE: +420 532 232 078
- Nonstop KRIZOVÉ CENTRUM, Psychiatrická klinika LF MU a FN Brno, budova G, Jihlavská 20, 625 00 Brno
- Nonstop Modrá linka: 608 902 410, 731 197 477, skype: modralinka, web: https://www.modralinka.cz/
- Ambulance Psychiatrické kliniky FN Brno: https://www.fnbrno.cz/psychiatricka-klinika/k1878
- Psychiatrická nemocnice Brno: https://www.pnbrno.cz/
- Krizová pomoc Práh jižní Morava, z.ú: https://www.prahjm.cz/tym/tym-vcasne-podpory. Provozní doba služby: Po - Pá 9:00 - 17:30, + 420 604 191 035
Při sebepoškozování či myšlenkách na sebevraždu, může být užitečná platforma P.S. žij, kterou zřizuje Národní ústav duševního zdraví. Rady, co dělat, pokud máte myšlenky na sebevraždu a propracovaný seznam linek důvěry a krizových center na svých stránkách přehledně uvádí iniciativa Na rovinu.
Jsem svědkem krizové události
V případě, že jste svědkem rizikového jednání, kdy se někdo sám ocitá v ohrožení, případně ohrožuje jiné, zavolejte pomoc: policii (158, 112) nebo záchranku (155, 112).
Tyto situace pak můžeme rozdělit do dvou kategorií. Především u agrese a ohrožování okolí může často dotyčný jednat pod vlivem nějakých látek (alkohol, drogy atp.) či závažného psychického onemocnění a v tom případě opravdu nelze dělat nic jiného, než mu v činu pokud možno zabránit, samozřejmě s ohledem na to, abyste se do ohrožení nedostali sami. Pokud to není tento případ a dotyčný je v spíše v osobní krizi nezpůsobené jiným stavem vědomí, postupujeme následovně: S dotyčným zkuste navázat kontakt a udržujte jej co nejdéle. Snažte se například začít hovor o tématu, které dotyčného zajímá, vžijte se do jeho situace, snažte se, aby co nejvíce mluvil, klaďte otevřené otázky rozvíjející téma (A co bylo dál? A jak Vám v tom bylo apod.) a projevujte pochopení (To se nedivím, to by mě taky naštvalo apod.). Prvoplánově neodrazujte od sebevraždy a nic mu nevyčítejte (A co Vaši rodiče/děti/partner…?), obvykle to k ničemu nevede, cílem je v takové situaci si člověka vyslechnout, povídat si s ním.
V případě akutního ohrožení sebe sama je možno hospitalizovat člověka, i když s tím nesouhlasí – o tom rozhoduje v prvním kole lékař záchranné služby, kterou můžete přivolat (tel. kontakt 155). O celé situaci se můžete poradit na některé z linek důvěry či v krizovém centru.
Detailní manuál, jak pomoci při riziku sebevraždy, má na svém webu vypracován Národní ústav duševního zdraví. Doporučení NUDZ, jak postupovat v případě, že máte o někoho strach, najdete na platformě P.S. žij.
Manuál pro blízké člověka s psychickými potížemi a další rady a doporučení pro prevenci sebevražd najdete na webu organizace Nevypusť duši.
Propracovaný seznam linek důvěry a krizových center má na svých stránkách iniciativa Na rovinu.
Krizová psychologická pomoc v souvislosti s povodněmi
V jakých případech můžu využít psychologické poradenství?
Jaké možnosti konzultací univerzita nabízí?
Za jakých podmínek můžu využívat službu psychologického poradenství?
Kdo jsou naši psychologové a terapeuti?
Kam se mohu obrátit mimo Poradenské centrum?
Jak se vyrovnat se ztrátou?
Nevíte? Tápete?
Jsme jedno ucho