Kulturní a kreativní odvětví: Otevřená dílna v knihovně jako místo podpory kreativity, digitálních kompetencí a komunity

Cílem kurzu je transfer aktuálního poznání a zkušeností do praxe prostřednictvím diskuzí, sdílení, interpretace výzkumů, projektů a aplikačních aktivit. Absolventi dostanou základní teoretické a metodologické základy, které jím umožní aplikovat získané poznatky v jejich práci.

Odborná veřejnost z řad pracovníků v paměťových institucích (knihovny, muzea, školy), státní správy a samosprávy a firem (především v rámci informačních průmyslů).

Termíny kurzu

Období výuky 7. 10. 2024 – 31. 1. 2025

7. 10. 2024 od 9 do 12h proběhne úvodní online setkání

Návštěva Prototýpků v KUMSTu & exkurze po brněnských makerspacech (obojí volitelné; datum bude brzy upřesněno)

25. 11. 2024 (čas bude upřesněn) proběhne závěrečné online setkání

Počet účastníků
nejméně 15

Při počtu účastníků nižším než 15 se kurz nebude konat

1 500 Kč

Kurz je financován z projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022, realizovaného v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022–2024.

Místo konání

Prezenční setkání - návštěva Prototýpků v KUMSTu & exkurze po brněnských makerspacech

Mikrocertifikát

Termín přihlášení
do 6. 9. 2024 (včetně)

Vše o studiu

Co se naučíte

Provozujete, budujete anebo plánujete založit otevřenou dílnu? Ať už se věnujete otevřeným dílnám z jakékoliv perspektivy, tento kurz vám pomůže dívat se na ně komplexně a smysluplně rozvíjet aktivity v nich probíhající. Podíváme se, na jakých základech otevřené dílny budujeme i kam s nimi plánujeme dojít. Představíme si modely fungování a provozu, příklady dobré praxe i metody, které nám pomohou vyvíjet udržitelné služby podle potřeb jejich uživatelů. Povíme si také, jak aktivity otevřených dílen reflektovat, testovat a vyhodnocovat, a to vše s dávkou hravosti, tvořivosti a s chutí experimentovat.

Uplatnění znalostí

Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

• chápat význam a možnosti otevřených dílen v knihovnách;
  • umět připravit udržitelnou koncepci rozvoje otevřené dílny;
  • mít nápady a elán na realizaci svého vlastního projektu;

Jak se přihlásit

Požadované doklady

Kopie maturitního vysvědčení.

Podmínky pro přijetí

Podmínkou přijetí je podání přihlášky, dodání kopie maturitního vysvědčení a úhrada poplatku ve stanoveném termínu.

Po ukončení přijímacího řízení, budete kontaktováni o úhradě kurzu a zapsáni do kurzu.

Průběh studia, lektoři

Podmínky pro ukončení

Pro získání osvědčení/mikrocertifikátu z kurzu je potřeba splnit tyto podmínky: zúčastnit se online setkání, studovat materiály v e-learningu, průběžně plnit zadané úkoly, úspěšně splnit závěrečný test a zúčastnit se závěrečného webináře.

Lektoři

PhDr. Petr Škyřík, Ph.D.