Satelitní data v přírodovědném vzdělávání

Data ze satelitů jsou dnes volně přístupná veřejnosti a poskytují  spoustu zajímavých a užitečných informací. Pro nás učitele a přírodovědce jsou tyto materiály velice zajímavé, navíc je můžeme použít ve výuce. 

Realizace kurzu byla podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, registrační číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022

Cílová skupina: učitelé základních a středních škol se zaměřením na geografii a další zájemci.

Termíny kurzu

Nejbližší termín konání kurzu zatím není stanoven.

Vše o studiu

Co se naučíte

Satelitní data jsou jedním z nejaktuálnějších zdrojů informací o Zemi, o stavu a vývoji krajinné sféry a dílčích sfér Země. V současné době je řada satelitních snímků, animací a videí k dispozici zdarma i pro vzdělávací účely. Strategie vzdělávací politiky České republiky 2030+ zdůrazňuje rozvoj kompetencí žáků v oblasti práce s daty, s informacemi, v jejich intepretaci a vyhodnocení. Proto je nutné připravit učitele na tyto úkoly. Podpora učitelů přírodních věd v oblasti práce se satelitními daty a kosmickými technologiemi se jeví jako strategická i vzhledem podpoře kosmického průmyslu a výzkumu v České republice.  

Smyslem semináře je představit učitelům možnosti, které současné kosmické technologie poskytují pro zajímavou výuku přírodních věd, přesvědčit učitele o smyslu a významu použití satelitních snímků a technologií i o tom, že je to ve výuce na škole možné. Satelitní a letecké snímky, družice, drony a další systémy se staly součástí života společnosti, využívají se denně a poskytují mnoho zajímavých informací. Je proto vhodné a potřebné, aby učitelé s těmito materiály uměli pracovat a využívat je. Současně je potřeba učitelům připravit zázemí, aby tyto prvky do výuky skutečně zařadili. Učitelům představíme možnostmi i důvody využití satelitních snímků a satelitních technologií ve výuce zeměpisu, biologie, fyziky a chemie. Učitelé budou mít k dispozici sady materiálů do výuky (zpracované satelitní snímky s vysvětlením zobrazených jevů, metodické listy, prezentace do výuky, pracovní listy, projekty, odborné vzdělávací texty z atd.), které jim ulehčí začlenění téma satelitů a snímků do jejich výuky.  Pro učitele je připraven vzdělávací program včetně interaktivní osnovy, který obsahuje i samostatné kapitoly určené pro výuky zeměpisu, biologie, fyziky a chemie.

 

 

Uplatnění znalostí

Absolvent je schopen:

  • pracovat s volně dostupnými zdroji satelitních dat,
  • interpretovat satelitní data, jevy a procesy, které zobrazují
  • využívat satelitní data v jejich vlastní výuce: v geografii, ve fyzice, v chemii a v biologii a ekologii
  • připravovat projekty se zaměřením na problematiku globálních a environmentálních změn
  • získají vlastní zkušenost s aktivitami s ESA (Evropská kosmická agentura) zaměřených na vzdělávání a budou mít možnost se zapojit do vzdělávacích projektů ESA určených jak žákům, tak učitelům
  • pracovat s připravenými materiály přímo do výuky přírodních věd (snímky, videa, odborné texty, metodické a pracovní listy, které byly pro účely kurzu připraveny).

Jak se přihlásit

Přijímací řízení

Přihlášení na kurz probíhá formou provedení objednávky kurzu v OC MU. Objednávku kurzu provádí sám zájemce na svou osobu.

Podmínky pro přijetí

Absolvent případně student učitelství přírodovědných aprobací nebo příbuzného oboru. Základní znalosti práce s PC.

Průběh studia, lektoři

Podmínky pro ukončení

Aktivní účast, plnění průběžných úkolů.

Lektoři

doc. Dr. Hana Pokorná, Ph.D.

Ing. Kateřina Tajovská, Ph.D. 

Informace o kurzu

Zajišťuje Přírodovědecká fakulta
Garant

doc. Dr. Hana Pokorná, Ph.D.

Ing. Kateřina Tajovská, Ph.D. 

Délka vzdělávání v týdnech 1
Mikrocertifikát Ano

Váháte?
Máte otázku?

Zajímá vás obsah a podmínky studia kurzu Satelitní data v přírodovědném vzdělávání? Zeptejte se nás:

Ing. Kateřina Tajovská, Ph.D. tel: 549 49 5214, 54836@mail.muni.cz

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info