Informace o projektu
Těžba a využití kamenných surovin v pravěku Moravy
- Kód projektu
- GA404/02/1038
- Období řešení
- 1/2002 - 12/2004
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Grantová agentura ČR
- Standardní projekty
- Fakulta / Pracoviště MU
- Přírodovědecká fakulta
- Spolupracující organizace
-
Moravské zemské muzeum v Brně
- Odpovědná osoba doc. PhDr. Martin Oliva, Ph.D.
V posledních letech došlo k objevu řady výrazných povrchových stop pravěké těžby silicitů, avšak jejich výzkum je vzhledem k odlehlosti a hloubce těžních jam velmi náročný. Rozmach těžby ve starší době bronzové přitom vrhá zcela nové světlo na mechanismy fungování pravěké společnosti. Cíle projektu jsou v zásadě dva, interní a externí. První z nich je zaměřen k poznání specifického využití krajiny, jejíž hranice budou vymezeny přirozenými faktory. Poloha v sousedství s pravěkými sídelními oblastmi pomůže vysledovat jejich funkční vztahy. Tato možnost se v naší archeologii nabízí poprvé, protože ze zalesněných výšinných terénů jsme až dosud znali jen mohylníky a hradiska, nikoli doklady soustavného celoplošného využívání. "Externím" cílem je poznání mechanismů šíření a využití vytěžených surovin, jejich uplatnění v konkurenci se surovinami netěženými a importovanými.
Publikace
Počet publikací: 4
2009
-
Exploatace surovin vhodných k výrobě broušené kamenné industrie ve spojitosti s antropogenním ovlivněním reliéfu v údolí střední Svratky (Morava, Česká republika)
Ve službách archeologie, rok: 2009, ročník: 2009, vydání: 1
2006
-
Příklady lovecké a sídelní strategie magdalénienu
Ve službách archeologie VII., rok: 2006
2004
-
Sídliště kultury s moravskou malovanou keramikou staršího stupně v Brně-Žebětíně. Poznámky k fázi Ib kultury s MMK v brněnské kotlině
Pravěk Nová řada, rok: 2004
-
Výzkum pravěkého dobývání jurského rohovce u Olomučan v Moravském krasu
Konference "10. Kvartér 2004", sborník abstraktů, rok: 2004