Informace o projektu
Genomická charakterizace B-prekurzorové akutní lymfoblastové leukemie dospělých pro předpověď efektu cílené léčby
- Kód projektu
- NU22-03-00210
- Období řešení
- 5/2022 - 12/2025
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo zdravotnictví ČR
- Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2020 - 2026
- Fakulta / Pracoviště MU
- Lékařská fakulta
- Spolupracující organizace
-
Fakultní nemocnice Brno
- Odpovědná osoba Ing. Zuzana Vrzalová, Ph.D.
- Odpovědná osoba MUDr. Cyril Šálek, Ph.D.
Pomocí vysoce výkonných sekvenačních metod nové generace byly nedávno popsány nové subtypy akutní B-lymfoblastové leukémie (BCP-ALL) s typickým mutačním nebo expresním profilem. Patří k nimi BCR-ABL1-like ALL a ALL s přestavbou DUX4, ZNF384, MEF2D a NUTM1, ALL s mutacemi PAX5 nebo IKZFplus ALL. Jsou většinou spojeny se špatnou odpovědí na standardní chemoterapii a horším přežitím bez progrese. Negativní prognóza může být ovlivněna cílenými léky ze skupiny kinázových inhibitorů, monoklonálních protilátek (včetně bispecifických protilátek a imunokonjugátů) a T-lymfocytů s chimérickým antigenním receptorem (CAR-T). Tyto léky prokázaly bezprecedentní účinnost v léčbě relabující a refrakterní ALL.
Česká leukemická studijní skupina v současné době provádí tři nekomerční akademické klinické studie s cílenými látkami v první linii: 1) studii Blina-CELL s anti-CD19/anti-CD3 bispecifickou monoklonální protilátkou v indukční fázi pro BCR-ABL1-negativní ALL); 2) studii EWALL-INO s imunokonjugátem anti-CD22 v indukční fázi pro BCR-ABL1-negativní ALL; a 3) studie Pona-CELL kombinující inhibitor tyrosinkinázy 3. generace ponatinib s redukovanými dávkami chemoterapie u BCR-ABL1-pozitivní ALL. Cílem těchto studií je dosažení rychlejší a hlubší léčebné odpovědi definované negativitou minimální reziduální nemoci (MRD) v časných fázích léčby.
Navrhovaný projekt má za cíl podrobnou genomickou charakterizaci ALL u subjektů zařazených do výše zmíněných akademických studií a srovnání konkrétních genomických profilů s odpovědí na léčbu. Prospektivní kohorta léčená cílenými látkami bude porovnána s retrospektivní kohortou léčenou standardní chemoterapií. Cílem je identifikovat specifické genomické charakteristiky sdružené s vysokým rizikem selhání standardní chemoterapie a ukázat, zda toto riziko může být překonáno moderními cílenými látkami, pokud jsou podány v první linii léčby.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.
Publikace
Počet publikací: 5
2024
-
Impact of thrombocytopenia-associated c.-118C>T and c.-140C>G ANKRD26 5’UTR variants in three-generational pedigree
Platelets, rok: 2024, ročník: 35, vydání: 1, DOI
2023
-
Alterace IKZF1 mají negativní vliv na dosažení časné molekulární odpovědi a celkové přežití u dospělých pacientů s BCP-ALL léčených podle protokolu GMALL 07/.
Rok: 2023, druh: Konferenční abstrakty
-
IKZF1 alterations have a negative impact on early molecular response and survival of adult patients with B-cell precursor acute lymphoblastic leukemia treated treated with GMALL 07/2003 protocol in Czechia.
Rok: 2023, druh: Konferenční abstrakty
-
Korelace fenotypu a genotypu u dvou rodin s hereditární sférocytózou.
Rok: 2023, druh: Konferenční abstrakty
-
Phenotype-genotype corellation in two families with hereditary spherocytosis.
Rok: 2023, druh: Konferenční abstrakty