Za hranicí HCD – data, reálné výzvy, hackaton

Konkrétní problém v české společnosti. Konkrétní výzva, které budeme společně čelit. Nejasné řešení. Designový proces v podobě, v jaké jste ho ještě nezažili. Dvoudenní hackathon. Společné reflexe toho, čím procházíme. Přespávačka v knihovně.

To je ve zkratce obsah kurzu, kterým společně na podzim projdeme. 30 z vás, kteří se do něj přihlásí a pošlou nám motivační dopis, ve kterém očekávání budou korespondovat s naším, si:

• na konkrétním a dobře ozdrojovaném tématu týkajícím se buď energetické chudoby, nebo zvyšování sociálního kapitálu skrze komunitní péči o své okolí vyzkouší designový proces
  • projde cvičeními a workshopy, které jdou za designové přemýšlení a HCD, protože budeme využívat prvky tranzitivního a spekulativního designu
  • prožije týmovou práci nejdřív v remote podobě a pak na místě
  • pokud bude chtít, zkusí navrhnout průběh hackatonu a být produkčně k ruce designérským týmům

Pro koho jsme kurz připravili?

Při přípravách jsme měli na mysli zejména lidi, kteří se aktivně zajímají o veřejné dění. Anebo chtějí začít.
Takové, kteří se denně potýkají s velkými společenskými výzvami a chtějí repertoár svých metod doplnit o nové způsoby přemýšlení, spolupráce a participace, nové způsoby toho, jak koukat za roh.
Kurzem prostě chceme přispět trochu k emancipaci společnosti a schopnosti se konstruktivně organizovat.

Termíny kurzu

Období výuky 13. 10. – 24. 11. 2024

Kurz probíhá online a je rozložený od října do prosince. Kombinace online synchronní výuky a asynchronních materiálů v e-learningu vám v součtu zabere maximálně 75 hodin.

Počet účastníků
15 až 30

Při počtu účastníků nižším než 15 se kurz nebude konat

4 000 Kč

Online kurz

Termín přihlášení
do 6. 9. 2024 (včetně)

Vše o studiu

Co se naučíte

1. modul: 14. října 16-18:30 hod. online
Kdo je kdo, co je co: Seznámení se s tématy, designem a účastnictvem

2. modul: 21. října 16-18:30 hod. online
Visioning a designové výzvy a sestavení týmů (pro jednotlivá témata i pro produkci hackatonu)

3. modul: od 28. října do 20. listopadu modul 3 s online schůzkami dle potřeb jednotlivých týmů a jedním společným setkáním, které proběhne online 11. 11. 16-18:30 hod..
Sběr dat a týmová práce s reflexí.

4. modul: od 21. 11. 10 hod. do 22. 11. 16 hod. na živo
Hackathon v Brně

5. modul: 25. listopadu 16-18:30 hod. online
Společná závěrečná reflexe kurzu.

Uplatnění znalostí

Absolventi kurzu se naučí:
1. Vědomě tvořit a designovat služby.
2. Využívat participativní přístup k designu pro efektivní zapojení komunity.
3. Propojovat evidence-based přístupy s intuicí v designu a získávat hlubší znalosti v dané oblasti.
4. Pracovat s human-centered designem a metodami designového myšlení, ale i s life and planet centred designem.
5. Aplikovat systémové myšlení a transition design k hledání udržitelných řešení.

Své poznatky mohou uplatnit v těchto oblastech:
Zaměstnání v oblasti udržitelného rozvoje.
Sociální podnikání a neziskový sektor.
Vzdělávání a školení.
Komunitní aktivismus, kurátorství, leadership.
Osobní rozvoj a poradenství.
Podnikání a start-upy.

Jak se přihlásit

Přijímací řízení

Abyste se kurzu mohli zúčastnit, je potřeba podat e-přihlášku a následně splnit několik jednoduchých náležitostí: zápis do kurzu, ztotožnění a úhrada kurzu. Odkaz na úhradu kurzu bude uchazečům zaslán až po vyhodnocení přihlášek s motivačním dopisem.

Požadované doklady

Doložení maturitního vzdělání: kopie/sken maturitního vysvědčení nebo kopie/sken VŠ diplomu do přihlášky.

Podmínky pro přijetí

Průběh studia, lektoři

Podmínky pro ukončení

Univerzitní osvědčení získají účastníci, kteří splní všechny náležitosti kurzu:

• Aktivní účast na výuce včetně závěrečného hackathonu
  • Průběžná týmová práce

Zájemcům je možné vydat také microcertifikát.

Lektoři

Mgr. Roman Hřebecký

Roman je designér služeb s praxí z velkých firem, neziskových organizací i státní správy.

Toho času se v Pomalší pokouší rozjíždět rozličné komunitní aktivity a permakulturní zahradu. Zároveň pracuje na projektech na MPSV v oblasti energetické chudoby a komunitního vzdělávání.

hrebecky@mail.muni.cz

Mgr. Roman Sellner Novotný

Roman vede na KISKu designovou profilaci, učí několik kurzů a angažuje se v komunitních aktivitách.

Má velké designérské zkušenosti z různých sfér - od nezisku, přes korporáty, až po státní správu.

rnovotny@phil.muni.cz

Informace o kurzu