Osobnosti Masarykovy univerzity
Igor Zhoř
1925–1997
pedagog, teoretik, kritik a popularizátor umění
Pocházel z brněnské učitelské rodiny. Na Masarykově univerzitě studoval nejprve na Přírodovědecké fakultě, později působil na Filozofické fakultě jako vědecký pracovník oboru dějiny umění u profesora Alberta Kutala. V šedesátých letech přednášel teorii a dějiny umění na Pedagogické fakultě MU a Divadelní fakultě JAMU.
Niterně se zajímal o soudobou uměleckou tvorbu a byl její součástí. V roce 1958 založil tvůrčí skupinu Profil 58, byl komisařem výstavy Naivní umění v Československu, stal se předsedou Bloku tvůrčích skupin v Brně, spoluzakladatelem Klubu mladých přátel výtvarného umění a své recenze soudobého umění pravidelně uveřejňoval v časopisech Host do domu, Výtvarná práce, Kulturní tvorba.
Změna politických poměrů po roce 1968 jej tvrdě zasáhla. Pro své nekonformní názory musel opustit vysokou školu a dostal zákaz publikovat a veřejně vystupovat. Jeho práce začaly vycházet pod cizími jmény nebo pseudonymy. Zcela se stáhl do neoficiální sféry, ze které začal pozvolna vystupovat koncem 80. let. V této době pro
neprofesionální výtvarníky provozoval „školu výtvarného myšlení“.
Listopadová revoluce pro něj znamenala návrat na akademickou půdu, stal se profesorem na Pedagogické fakultě MU a Fakultě výtvarných umění VUT. Studenti tak v devadesátých letech měli ještě pár let příležitost setkat se s vynikajícím pedagogem, teoretikem, znalcem a interpretem současného umění.
Autor ilustrace: Hynek Chmelař, student pedagogické fakulty