Digitální kurátorství: Jak uchovávat digitální data paměťových institucí pro budoucí generace

Odborná veřejnost z řad pracovníků v paměťových institucích (knihovny, muzea, školy), státní správy a samosprávy a firem (především v rámci informačního průmyslu).

Termíny kurzu

Období výuky 7. 10. 2024 – 31. 1. 2025

7. 10. v 18:00 h proběhne první online setkání (webinář)

11. 11. v 18:00 h proběhne online workshop

Počet účastníků
nejméně 15

Při počtu účastníků nižším než 15 se kurz nebude konat

1 800 Kč

Kurz je financován z projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022, realizovaného v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022–2024.

Online kurz

Mikrocertifikát

Termín přihlášení
do 6. 9. 2024 (včetně)

Vše o studiu

Co se naučíte

Kurz nabízí úvod do problematiky kurátorského přístupu k dlouhodobé ochraně digitálních informací. Představí účastníkům postupy digitálního a datového kurátorství včetně způsobů uchovávání a zvyšování hodnoty dat, jejich správy a sdílení, a použití nástrojů a standardů v praxi. Účastníci se naučí, jak chránit digitální kulturní dědictví před ztrátou a zničením a jak vyvinout strategie pro jeho efektivní a dlouhodobou ochranu. Během kurzu se účastníci budou formou e-learningových modulů seznamovat s teorií a souvislostmi a nabyté znalosti si budou ověřovat při plnění dílčích úkolů. Součástí kurzu bude živý workshop, během kterého bude možné si vyzkoušet některé z nástrojů používaných digitálními kurátory.

Uplatnění znalostí

Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen získat znalosti a dovednosti, jak zabezpečit ochranu dat.

Jak se přihlásit

Požadované doklady

Kopie maturitního vysvědčení

Podmínky pro přijetí

Podmínkou přijetí je podání přihlášky, dodání kopie maturitního vysvědčení a zaplacení kurzu ve stanovaném termínu.

Průběh studia, lektoři

Podmínky pro ukončení

Podmínkou úspěšného absolvování kurzu a získání osvědčení / mikrocertifikátu je zúčastnit se úvodního webináře, studovat materiály v e-learningu, průběžně plnit zadané úkoly, úspěšně splnit závěrečný samostatný úkol.

Lektoři

Mgr. Michal Konečný

Informace o kurzu

Zajišťuje Filozofická fakulta